W poniedziałek 3 czerwca 2024 r. odbyło się spotkanie autorskie dr Gabrieli Augustyniak-Żmudy, laureatki Lubuskiego Wawrzynu naukowego, połączone z promocją jej książki, „Biografie językowe przesiedleńców ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej mieszkających w regionie lubuskim”. Poprowadzone zostało przez dr Bartosza Cemborowskiego.
Prezentowana podczas spotkania książka jest efektem wielu lat badań socjolingwistycznych w 23 miejscowościach na pograniczu polsko-niemieckim i przedstawia różnorodność językową przesiedleńców, którzy po II wojnie światowej trafili na ziemię lubuską.
Jak można przeczytać w recenzji Haliny Karaś, „badania Gabrieli Augustyniak-Żmudy mają […] wartość dokumentacyjną. Zostały podjęte w ostatnim momencie, gdy można było zarejestrować biografie językowe i idiolekty osób przesiedlonych po drugiej wojnie ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej”.
Autorka w niezwykle barwny sposób opowiedziała o swojej pracy oraz o wynikach badań, odpowiadała również na wnikliwe pytania zgromadzonej na sali publiczności.
Dziękujemy za obecność i wspaniałe i aktywne włączenie się do rozmowy na temat językowej tożsamości mieszkańców regionu. Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszego podsumowania sezonu cyklu “Nowa Marchia – prowincja zapomniana. Ziemia Lubuska – wspólne korzenie”.
Do cyklu powrócimy już we wrześniu.