Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 8 maja odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na początku, w części organizacyjnej omówione zostały założenia i zasady funkcjonowania Klubu. Wspólnie ustalono częstotliwość spotkań. Potem nastąpiła mniej formalna część spotkania podczas, której rozmawialiśmy o książce pani Olgi Tokarczuk pt. “Ostatnie historie”. To powieść o porozrywanych więzach rodzinnych, o zagubionych relacjach, o niemożności odnalezienia siebie ogniwach rodzinnego łańcucha. To historie trzech kobiet, które łączy tylko poczucie obowiązku, obcości i winy. Naszym uczestnikom książka się podobała, mimo że jest smutna, zmusza do zastanowienia się nad sobą, nad swoją rodziną, nad relacjami z innymi ludźmi.
W dalszej części rozmawialiśmy o swoich upodobaniach czytelniczych, co i dlaczego czytamy, czym się kierujemy przy wyborze lektury.
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 12 czerwca br. Wybrano dwa tytuły, którym poświęcone było to spotkanie: Grzegorz Kasdepke – “Ostrożnie”, oraz Małgorzata Musierowicz – “Czarna polewka”
Książki G. Kasdepke pełne są ciepłego humoru, a znajomość psychiki dziecięcej pozwala na tworzenie niezwykłych przygód.
Natomiast książki M. Musierowicz nie trzeba chyba bliżej przedstawiać. Dwie uczestniczki naszego klubu są miłośniczkami jej twórczości. Przy każdej okazji podążają śladami Borejków, a kamienicę przy Roosevelta 5 w Poznaniu traktują jak talizman.
Kolejne spotkanie odbędzie się dopiero po wakacjach.
Ewa Troczyńska-Porada