Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Kolejne ze spotkań pn. „Polsko – niemieckich spotkań Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” poświęcone było „Żydowskim śladom na Ziemi Lubuskiej”. Wykład odbył się 21. grudnia 2010 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Spotkanie przybliżyło problematykę gmin żydowskich i żydowskiego dziedzictwa południowo-zachodniej Polski. Wykład prowadził Andrzej Kirmiel, badacz kultury żydowskiej, założyciel Lubuskiej Fundacji Judaica, propagującej historię Żydów na terenach obecnej Ziemi Lubuskiej.
Cmentarz w Skwierzynie i synagoga w Międzyrzeczu, według Andrzeja Kirmiela, to dwa najpiękniejsze ślady kultury żydowskiej w naszym regionie. – Kultura żydowska to element, bez którego trudno jest zrozumieć naszą – mówił podczas wykładu A. Kirmiel. Świat, który ginie, na pewno nigdy nie wróci warto pielęgnować to, co zostało. Konkluzją wykładu było zdanie, że studiowanie tej kultury i przybliżanie jej ludziom to ważna sprawa. Szczególnie nam, chrześcijanom, powinno na tym zależeć, bo przecież jesteśmy jej dziedzicami.
Na Ziemi Lubuskiej jest tylko jedno większe skupisko Żydów. W Żarach istnieje wrocławska filia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która skupia około trzydzieści osób. Jest tam także oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz istnieje jedyny w regionie czynny cmentarz żydowski, który jest częścią miejskiej nekropolii.
Andrzej Kirmiel omawiał także działalność Lubuskiej Fundacji Judaica, której głównymi celami są promowanie kultury żydowskiej oraz ocalenie resztek kultury materialnej związanej z obecnością Żydów na Ziemi Lubuskiej. Organizowane są Dni Kultury Żydowskiej.
Podczas spotkania na szczególną uwagę zasługiwały współczesne zdjęcia przedstawiające stan zachowania cmentarzy żydowskich, które można było obejrzeć podczas prezentacji.
Temat wykładu sprowadził do biblioteki wielu zainteresowanych uczestników. Po prelekcji mięli oni możliwość dyskusji oraz zadawania pytań prowadzącemu. Wymiana zdań zakończyła się przy poczęstunku w holu biblioteki oraz oglądaniu wystawy poświęconej śladom żydowskim na Ziemi Lubuskiej.