Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W dniu 14 czerwca 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie”. Tematem wykładu była ceremonia pasowania na rycerza w Słońsku, o której opowiadał Ernst – Jürgen Schilling.
Zakon joannitów uważany jest za najstarszy z zakonów rycerskich. Jego początki datowane są na ok. XI. W historii joannitów Słońsk pojawił na mocy umowy podpisanej w Berlinie przez elektora brandenburskiego Fryderyka I Hohenzollerna i jego syna Jana. Słońsk został oddany joannitom początkowo w zastaw. Niewielka miejscowość stała się stolicą baliwatu brandenburskiego, któremu podlegały komandorie m. in. w: Sulęcinie, Łagowie, Rurce, Chwarszczanach, Czaplinku, Leśnicy. Aby podkreślić niezależność baliwatu joannici wybudowali w Słońsku okazałą siedzibę, kościół i kolegium kapłańskie.
Podczas prelekcji Ernst – Jurgen Schlling opowiadał o uroczystym pasowaniu na rycerza nowo przyjętych członków zakonu, które odbywało się w dniu św. Jana (24. czerwca) w kościele w Słońsku. Prezentacji towarzyszył bogaty zbiór fotografii ilustrujący uroczystość pasowania na rycerza.
Po spotkaniu goście mieli okazje wymienić poglądy zarówno z wykładowcą jak i między sobą przy poczęstunku.