Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
W dniach 21-22 czerwca 2018 r., odbyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, „Gedaniana” – Pracownia Badań nad Literackimi, Kulturowymi i Językowymi Obrazami Gdańska na Przestrzeni Wieków oraz PAN Biblioteka Gdańska. Tematem konferencji były Polskie i niemieckie druki ulotne jako media kulturowej przeciw-pamięci.
Na konferencji reprezentowane był największe polskie ośrodki naukowe zajmujące się dokumentami życia społecznego, a swoje uczestnictwo zgłosili pracownicy polskich uniwersytetów tj. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Gdańskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. oraz dwóch bibliotek: Biblioteki Gdańskiej PAN oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta (prelegent – Magdalena Matuszewska, Dział Zbiorów Regionalnych – Euroregionalny Ośrodek Badań).
Temat konferencji wywołał duże zainteresowanie w środowisku osób profesjonalnie zajmujących się drukami ulotnymi, przywołując wiele zagadnień i problemów związanych z dżs-ami w rozmaitych aspektach. Zainteresowanie drukami ulotnymi istnieje od dawna, ponieważ towarzyszą one człowiekowi niemal we wszystkich aspektach życia. Są odbiciem współczesnej rzeczywistości i świadectwem przeszłości. Związane są z polityką, życiem religijnym, artystycznym, prywatnym.
Zadaniem konferencji było określenie roli i znaczenia druków okolicznościowych, zarówno od strony treści jak i siły oddziaływania społecznego, a także ukazania specyfiki tych dokumentów w życiu społecznym i nauce. Stąd też referaty zaprezentowały różne typy druków ulotnych i okolicznościowych oraz wskazały jaką rolę odgrywają w przywoływaniu pamięci, historii, kulturze.
Wachlarz druków ulotnych jak się okazało w toku sympozjum jest bardzo szeroki, a obszar ich działania jest poszerzany w miarę rozwoju społeczeństwa. Warto więc zwrócić uwagę na druki ulotne jako na świadectwo pamięci o danej epoce. Często niedowartościowane, pomijane w naukowych opracowaniach stanowią niebagatelne zjawisko na bibliologicznej scenie.