Gmina Miedzichowo na szlakach dziejów
Gmina Miedzichowo na szlakach dziejów. – 2018. -Miedzichowo ; Zielona Góra : Urząd Gminy. -169, ...
Stankiewicz Stanisław: Uwagi dotyczące sytuacji Romów w jednoczącej się Europie. – Szczecinek : Związek Romów Polskich : Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, 2010. – 26 s., il., 21 cm.
Seria: Romowie Wczoraj i Dziś
Fragment publikacji:
EU i status Roma
W Unii Europejskiej zaproponowany jest teoretycznie potencjał na temat rozwiązania problemów Romów Europejskich. Wskazano też na niektóre kierunki działań w tym zakresie i metody realizacji przedsięwzięć mające zapewnić rozwój ekonomiczny, socjalny dostęp do edukacji itp. Te wszystkie kwestie były omawiane już wcześniej na wielu konferencjach poświeconych Romom. Niestety rezultaty tych pobożnych życzeń nie zostały uwieńczone sukcesem, ze względu na wady w planowaniu strategii i programach, które miały i maja swoje skutki i ciężar finansowy dla niektórych administracji krajów członkowskich UE.
Analiza problemów z istniejącymi instrumentami mogła być bardziej efektywna i sytuacja Roma, którą sygnalizowały organizacje międzynarodowe Romów mogły być skierowane wcześniej do jawniej w szerszym zakresie polityk UE i państw członkowskich. Brak partnerskich rozmów pomiędzy Romami i decydentami polityki społecznej nie mogły przynieść rezultatów w takiej sferze problemów Romów jak zatrudnienie, społeczne włączenie, zdrowie, edukację, domy, młodzież i kulturę.
Rozwój dyskryminacji, zakaz podróżowania i rasizm kontynuowany jest nadal mimo ustanowionych już wielu aktów prawnych, dotyczących również Romów. Brak poważnego traktowania Romów jako partnerów, a przede wszystkim ich organizacji, czy reprezentantów stanowi wielką przeszkodę w osiągnięciu założeń, planów, które są włączone do strategii i jej realizacji.
Komisja EU próbowała monitorować sytuację Romów zamieszkałych w krajach kandydujących do UE. Ale nie monitoruje krajów, które już są członkami i nie odnosi się do uwag jakie zgłaszają organizacje NGO Romów.