Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Kancelarię Prezydenta w organizacji akcji od początku wspiera Narodowe Centrum Kultury razem przygotowując centralne wydarzenie, które odbywa się corocznie w Ogrodzie Saskim w Warszawie, zawsze w pierwszą sobotę września. Czytanie dzieł polskiej literatury jest znaczącą promocją czytelnictwa dającą bezpośrednią więź z kulturą.
Z okazji już 12. edycji Narodowego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Kurowie we wrześniu br. zorganizowała cykl spotkań z czytelnikami. Biblioteka gościła w Szkole Podstawowej w Starym Kurowie na spotkaniu z klasami VII. Przybliżono sylwetkę, życie i twórczość Elizy Orzeszkowej. Uczniowie, nauczyciele i bibliotekarz czytali fragmenty utworu. Wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli filmy, w którym Para Prezydencka czytała fragmenty „Nad Niemnem” oraz zachęcała do wzięcia udziału w akcji. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Starym Kurowie pani Beata Mąka dokonała krótkiego wprowadzenia w klimat epoki oraz przedstawiła sylwetkę pisarki. Oprócz uczennic z klasy 7a fragmenty powieści czytały panie Anna Fikus, Mariola Sikora i Beata Mąka. Wydarzenie dokumentowała pani Ewa Urycka. Na koniec uczniowie obejrzeli fragmenty filmu „Nad Niemnem” oraz nagranie z fragmentami utworu przygotowane przez jedną z bibliotek w Polsce. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. Całość została przygotowana przez M. Sikorę i E. Urycką.
Kolejne spotkanie odbyło się w Klubie Senior Plus ze Starego Kurowa, gdzie wspólnie czytano fragmenty powieści i rozmawiano o utworze. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali egzemplarz powieści z pamiątkowym stemplem z okazji Narodowego Czytania.
Na ostatnim spotkaniu w ogrodzie GOK-u biblioteka gościła mieszkańców i grupę teatralna „Teatralni” ze Starego Kurowa wraz z opiekunem Panią Pauliną Swacińską Borensztein. Przyszli aktorzy przedstawili fragmenty powieści i notę biograficzną o autorce. Po spotkaniu mieszkańców poczęstowano kawą, herbatą i ciastem. Występująca i czytająca młodzież otrzymała w prezencie egzemplarze powieści z podziękowaniem za udzial w wydarzeniu z pamiątkowa pieczęcią. Bardzo dziękuję Pani dyrektor i pracownikom GOK za pomoc przy realizacji tego wydarzenia oraz grupie teatralnej wraz z opiekunem za uświetnienie tego wydarzenia kulturalnego swoim występem.
Beata Anna Mąka – dyrektor GBP w Starym Kurowie