Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
22.05.2024 r w Filii 6 podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce opowiadającej o losach przeciętnego profesora – tak mogłoby się wydawać. W „Stonerze” John Williams porusza wiele problemów,
z którymi boryka się każdy z nas – konkurencję, zazdrość i zawiść w pracy,
w tym przypadku w środowisku akademickim; brak miłości w małżeństwie; zmarnowane szanse na polepszenie swojego życia, poczucie własnej przeciętności i bezradności.
Stoner jako syn farmerów od dzieciństwa był przyzwyczajony do ciężkiej pracy
i do wytrwałego znoszenia przeciwności losu i przeniósł to na swoją karierę akademicką. Najważniejsze było dla niego nauczanie studentów, poznawanie literatury, praca nad własną książką. Stonera nie interesowały awanse zawodowe, to „jak się ustawić”. Nie umiał zawalczyć o własne szczęście, nawet kiedy zobaczył, jak może być szczęśliwy ze studentką Katherine, z którą połączyła go miłość.
Tragizm postaci Stonera jest wyczuwalny, choć narrator go nie podkreśla, styl książki nie jest emocjonalny – mamy do czynienia z czystą relacją z życia, bez żadnych ozdobników, co jest zaletą tej książki. Czytelnik dzięki temu może wyciągać własne wnioski.
Serdecznie polecamy!
Natalia Płosaj