Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim rozmawialiśmy o książce „Czarnobyl”, której autorem jest Serhii Plokhy (choć dla mnie będzie to wciąż ciągle Serhij Płochij). Autor jest uznanym w świecie historykiem, który w Ameryce Północnej uznawany jest za jednego z wybitniejszych współczesnych naukowców zajmujących się tematyką Europy Wschodniej. Taki autorytet mógł stworzyć tylko bardzo dobrą książkę.
„Czarnobyl” jest dokumentem, który wprowadza czytelnika w świat politycznych przepychanek, elektrowni jądrowej i tragedii zwykłego obywatela ZSRR. Znajdziemy tam rzetelny zapis wydarzeń z okolic 26 kwietnia 1986 roku, ale przekazany w sposób tak literacki, że czyta się tę książkę jak doskonałą powieść sensacyjną.
Jako że miałam okazję pracować jako tłumaczka przy dwóch książkach dotyczących tematu czarnobylskiej katastrofy, to zdarzyło mi się Czarnobyl służbowo odwiedzić. Z przyjemnością więc opowiedziałam Klubowiczkom nieco więcej o tym miejscu z perspektywy osoby odwiedzającej Strefę, pokazałam zdjęcia i odpowiedziałam na najbardziej nurtujące pytania.
Czy polecam naszą klubową lekturę? Oczywiście! Książka „Czarnobyl” jest doskonałym punktem wyjścia dla tych, którzy szukają odpowiedzi na pytania dotycząca katastrofy, oraz dla tych, którzy chcą pierwszy raz poczytać coś w tym temacie. Uwaga! Czy wiecie, że ta książki świeci w ciemności? Nie? Sprawdźcie to koniecznie!
Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 28 lutego o godz. 16.30. Będziemy rozmawiać o książce „Włoski nauczyciel” Toma Rauchmana. Serdecznie zapraszamy
Tekst: Olga Smolec-Kmoch, zdjęcia: Agnieszka Kimon