24.10.2024
Skwierzyna: Moc bibliotek
10. edycja Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skwierzynie odbyła się w dniach 18-19 ...
W sulęcińskiej bibliotece, 7 listopada 2024 roku, miało miejsce spotkanie autorskie Katarzyny Sztuby-Frąckowiak, która zajmuje się historią XIX i XX wieku, a w szczególności dziejami Szpitala Psychiatrycznego w Obrzycach w latach 1904-1945 oraz oddziałem Związku Polaków w Niemczech w Pszczewie w latach 1923-1945.
Niedawno ukazała się ważna książka o Obrzycach „Od Obrawalde do Obrzyc 1904-2024. Historie prawdziwe”, która jest efektem wieloletnich badań autorki nad fenomenem Szpitala Psychiatrycznego w Obrzycach. Pani Katarzyna zajmuje się historią tej lecznicy od 2018 r, a „Akcja Brandt”, która pochłonęła około 18 tysięcy ofiar, jest tematem jej pracy doktorskiej.
W listopadzie minęła 120. rocznica otwarcia „Prowincjonalnego Zakładu dla Obłąkanych w Międzyrzeczu-Obrzycach, w którym początkowo chorzy, odrzuceni i często poniżani przez własne rodziny, mogli w nowoczesnym szpitalu znaleźć zrozumienie, pomoc i skuteczną terapię. Przestali być odszczepieńcami, zamykanymi w odosobnieniu i odzyskali godność osobistą”. Wszystko do czasu… „Jesienią 1939 roku Hitler podpisał ustawę zezwalającą na eutanazję osób psychicznie chorych. Nad Obrawalde nadciągają czarne chmury nazistowskiej ideologii. Eugenika, była ideologią mającą na celu ochronę czystości rasy i odnowę biologiczną narodu niemieckiego. Celem nazistów było stworzenie silnych mężczyzn na potrzeby wojny i pozbycie się tych, którzy są obciążeniem dla społeczeństwa, czyli umysłowo i psychicznie chorych. Ekonomiści pokazywali społeczeństwu oszczędności budżetowe, które wynikałyby z likwidacji niepotrzebnych przytułków, domów starców i szpitali psychiatrycznych. Zaczęła się osławiona Akcja T4. Wielu niemieckich psychiatrów wsparło nazizm i zaczęło metodycznie mordować swych podopiecznych…”. Zaczęło się ludobójstwo…
Pani Katarzyna w bardzo przystępny sposób przekazuje trudne, choć bardzo ważne treści, dzięki czemu spotkanie na długo zostanie w pamięci uczestniczek i uczestników.
Pani Katarzyno, dziękujemy za spotkanie, trzymamy kciuki za powodzenie i realizację wszelkich planów Fundacja Miejsce Pamięci Obrzyce/ Gedenkstätte Obrawalde. Czekamy na kolejne książki, a wraz z nimi na spotkania w naszej bibliotece, gdzie z przyjemnością Panią gościmy.
Książka autorki „Od Obrawalde do Obrzyc 1904-2024. Historie prawdziwe” jest dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulęcinie- zapraszamy!
Relacja fotograficzna z wydarzenia dostępna jest na profilu społecznościowym biblioteki: GBP w Sulęcinie.
Zespół GBP w Sulęcinie