Relacja ze spotkania z Barbarą Wysocza...
28.11.2024 r. odbyło się spotkanie w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki z Panią Barbarą Wysoczańską, ...
14 czerwca 2012 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu spotkał się z młodzieżą pisarz i globtroter Leszek Szczasny. Podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w Turcji i zachęcając do podróżowania autostopem przekonywał, że świat jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Dzięki tej formie przemieszczania się miał okazję dotrzeć do różnych ciekawych zakątków tego kraju, a przede wszystkim poznać dobrze ludzi i obyczaje.
W Turcji główną religią jest islam, w każdym mieście są meczety, w których modlą się głównie mężczyźni. Przed wejściem do meczetu wierny musi umyć twarz, ręce i nogi oraz obowiązkowo ściągnąć buty. Kobiety też mają swoje wydzielone miejsce w meczecie, ale z dala od mężczyzn. Jednak w Turcji w porównaniu z innymi krajami islamskimi kobiety cieszą się większą swobodą i niezależnością. Nie wszystkie noszą chusty na głowach, mają prawo do głosowania, mogą okazywać czułość mężczyźnie w miejscach publicznych, a w związkach małżeńskich obowiązuje monogamia. Mężczyźni wolny czas spędzają najchętniej w barach i restauracjach – głównie rozmawiając i grając, na przykład w domino. Piją herbatę i kawę – spożywanie alkoholu jest w krajach islamskich zabronione.
Życie w Turcji toczy się w dużym stopniu „na ulicy” – jest ona zarówno placem zabaw dla dzieci jak i miejscem spotkań. Nie ma również tradycji trzymania w domu zwierząt, stąd w zasadzie większość psów i kotów biega bezpańsko.
Turcy są dumnym narodem, wszędzie wywieszają flagę narodową, ale w w stosunku do obcokrajowców podróżujących po ich kraju są bardzo przyjaźni i chętnie służą pomocą. Z ogromną życzliwością spotykał się też na każdym kroku Leszek Szczasny. Dlatego właśnie ten kraj poleca wszystkim, którzy pragną zasmakować orientalnej kultury i nacieszyć oko pięknymi krajobrazami.
Uczestnicząca w spotkaniu młodzież (z Gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzcielu) głównie pytała o bezpieczeństwo podróżowania autostopem i spania „pod chmurką”. Podróżnik z rozbrajającym uśmiechem przyznał, że najbardziej niebezpieczną przygodę przeżył… kilka kilometrów od Raciborza, w którym mieszka, ale na szczęście skończyło się tylko na strachu.
Swoje wrażenia z pobytu w Turcji opisał w książce pt.: "Świat na wyciągnięcie ręki", którą polecamy wszystkim czytelnikom lubiącym podróże. Publikacja „porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę”.
.
Wioletta Fabian, moderator DKK w Trzcielu
Anna Królewicz – Spętany, koordynator wojewódzki DKK