Świebodzin i okolice na dawnych kartach pocztowych

 

 

 

Świebodzin i okolice na dawnych kartach pocztowych / pod red. Marka Nowackiego ; [wybór i oprac. Adam Gonciarz, Marek Nowacki ; tł. niem. Włodzimierz Zarzycki, ang. Piotr Ratajczak]. – Świebodzin : Wydawnictwo Pt-druk, 2011. – 63, [1] s. : il. (w tym kolor.) ; 16×22 cm.

 

Fragment publikacji:

W połowie lat 90-tych zaczęły trafiać do zbiorów Muzeum Regionalnego w Świebodzinie pierwsze lokalne, dawne karty pocztowe. Dziś kolekcja liczy prawie 550 egzemplarzy z terenu obecnego powiatu świebodzińskiego. Ziemie te, należące przed rokiem 1945 w całości do państwa niemieckiego, leżały administracyjnie w granicach trzech ówczesnych powiatów: sulechowsko – świebodzińskiego, międzyrzeckiego (tereny wielkopolskie) i wschodniotorzymskiego (ok. Łagowa). Najważniejszym ośrodkiem miejskim tego obszaru jest Świebodzin i to on ma najbogatszą kolekcję widokówek.
Wiemy, że ilość edycji tutejszych kart pocztowych, w przeciągu niespełna 50 lat (1895-1943), mogła sięgać nawet 500. Inne bogate w dokumentację pocztówkową miejscowości to przede wszystkim małe miasteczko Łagów, w końcu XIX i początkach XX wieku bardzo popularny kurort oraz, również małomiasteczkowa, Lubrza.
Z kilkudziesięciu okolicznych wiosek większość posiada zaledwie po kilka przedstawień, a tylko Jordanowo-Gościkowo i Szczaniec mają ich nieco więcej. W latach 30-tych nowym ośrodkiem o charakterze miejskim stał się Zbąszynek i odtąd on także był przedmiotem zainteresowania wydawców kart pocztowych.
Prezentowany przegląd próbuje w sposób syntetyczny, na przykładzie ponad 50 oryginalnych egzemplarzy kart, ukazać region świebodziński w ujęciu autorów sprzed 100 czy 60 lat. Widokówka poddawana była wówczas różnym trendom stylistycznym i konwencjom, np. schematowi kart litograficznych czy ujęć wieloobrazkowych. Nie bez wpływu na wygląd ówczesnych pocztówek pozostawało używanie różnych technik powielania, zdobnictwo i doskonalenie warsztatu fotograficznego. W efekcie tego powstawało bogactwo form, widoczne także na przykładzie Świebodzina i jego najbliższych okolic.