Świtała Bogusław: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie : XV-lecie

 

 

 

 

 

 

Świtała Bogusław: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie : XV-lecie / [tł. na jęz. ang. Marek Kuczyński, tł na jęz. niem. Jerzy Bielerzewski]. – Ząbki : Apostolicum, 2013. – 105, [15] s. : il. kolor. ; 34 cm.

 

Ze wstępu:
Powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, początkowo Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej, było związane z potrzebą kształcenia kadr dla reformowanej administracji samorządowej oraz państwowej. Szkoła została utworzona 1 września 1998 roku, ale kształcenie rozpoczęło się 1 lutego 1999 roku na jednej specjalności – administracja publiczna. Pierwszym rektorem, powołanym na okres 1 roku przez Ministra Edukacji Narodowej, został prof. dr hab. inż. Marian Miłek. Funkcje kanclerza objął dr inż. Janusz Mstowski. Początkowo na uczelni działały dwa instytuty: Instytut Prawa i Polityki Regionalnej prowadzący kształcenie na specjalności administracja publiczna oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych. Rozpoczął działalność Konwent – na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 14 maja 1999 roku, na przewodniczącą została wybrana Jolanta Fedak. 21 maja 1999 na posiedzeniu wyborczym Senatu na Rektora Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej został wybrany prof. dr hab. inż. Marian Miłek.
Funkcje prorektorów objęli doc. dr inż. Stanisław Pryputniewicz i doc. dr Krzysztof Dzieńdziura.
Jednocześnie rozpoczęto prace renowacyjne w obiektach, które uczelnia przejęła od Zespołu Szkół Administracyjnych. Wyremontowano budynek główny – obecnie siedziba rektoratu, bibliotekę, obiekty sportowe. Od Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa przejęto pałac w Kalsku, w którym utworzono Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej, prowadzący od 1 października 2000 roku kształcenie na specjalności kształtowanie terenów zieleni oraz zarządzanie przedsiębiorstwem przetwórstwa produktów rolnych. Od roku 2002 rozpoczęto kształcenie na specjalności turystyka i organizacja wypoczynku. Rozwój specjalności kształcenia uzasadniał zmianę nazwy uczelni – rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 września 2001 roku nadano uczelni nową nazwę – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie.
W roku 2002 zakończono remont budynku, obecnej siedziby Instytutu Politechnicznego, oraz pawilonu laboratoryjnego przy pałacu w Kalsku. W wyniku ujednolicenia kształcenia w obszarze szkolnictwa wyższego w 2004 roku przyporządkowano specjalności kształcenia obowiązującym kierunkom. W wyniku tego PWSZ w Sulechowie kształci na kierunkach: administracja, turystyka i rekreacja, technologia żywności i żywienia człowieka, ogrodnictwo. Jednocześnie zmieniły się nazwy niektórych jednostek dydaktycznych uczelni – obowiązujące do dziś: Instytut Prawa i Administracji, Instytut Turystyki i Rekreacji, Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego.
W 2005 roku oddano do użytkowania studentów dwa Domy Studenta o bardzo wysokim standardzie. Część budynku wielofunkcyjnego (przy ul. Armii Krajowej 48) dotychczas pełniła rolę akademika. Pomieszczenia w tym budynku, zwolnione przez studentów, zaadaptowano na siedzibę dwóch instytutów: Instytutu Prawa i Administracji oraz Instytutu Turystyki i Rekreacji.
W 2007 roku rektorem został dr hab. inż. Wiesław Miczulski. Prorektorami zostali doc. dr Izabela Wojewoda oraz doc. dr inż. Julian Jakubowski. W tym samym roku na uczelni uruchomiono kształcenie na kierunku energetyka oraz rozpoczęto budowę Centrum Energetyki Odnawialnej oraz Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych – dwóch inwestycji, które stanowią doskonałą bazę badawczą uczelni. CEO już pełni swoje funkcje, natomiast prace inwestycyjne w LOIiWA niebawem zostaną zakończone pod fachowym okiem nowego kanclerza inż. Stanisława Fontowicza.
Najważniejszym elementem decydującym o rozwoju uczelni są ludzie, którzy wypełniają sale i laboratoria – studenci i pracownicy oraz goście, którzy korzystają z obiektów uczelni i bazy laboratoryjnej. O tej stronie działalności uczelni mówi kalendarium ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w PWSZ w Sulechowie. Przeglądając kalendarium, można się przekonać o ogromnej roli, jaką pełni PWSZ w Sulechowie w środowisku nie tylko lokalnym – jest to uczelnia o znaczeniu wykraczającym poza region.

Marian Miłek

Rektor założyciel