Szkolenie instruktorów Akademii e-Seniora UPC
Dwóch bibliotekarzy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyło 12-13 czerwca 2012 roku w szkoleniu dla instruktorów Akademii e-Seniora UPC. Celem szkolenia było przygotowanie instruktorów do prowadzenia kursów z zakresu obsługi komputera i Internetu wg metodologii UPC. Partnerem UPC Polska w realizacji programu Akademia e-Seniora jest m.in. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
W trakcie szkolenia Dagmara Krzesińska z UPC Polska przedstawiła założenia projektu i cel spotkania, omówiła sprawy organizacyjne kursów i współpracę z UPC, organizację zajęć i przestrzeni, wpływ instruktorów na przebieg kursów, napotykane trudności, nowości które można wprowadzić. Mówiła również o bezpieczeństwie w sieci, wskazała zasady bezpieczeństwa oraz narzędzia, jakimi należy posługiwać się, żeby bezpieczeństwo zwiększyć. Dominika Riahi-Lapczyk z Fundacji Teatru Ludowego w Krakowie przedstawiła specyfikę i przygotowania do kursów, omówiła metodologie kursów oraz obawy i oczekiwania seniorów, możliwe trudności w trakcie kursów i metody ich rozwiązywania. Cennymi wskazówkami okazała się wymiana doświadczeń oraz dyskusja między uczestnikami zajęć. O praktycznej realizacji programu opowiadali instruktorzy Akademii e-Seniora oraz kierownicy Pracowni Internetowych UPC. Odpowiadali oni na liczne pytania, które nurtowały przyszłych instruktorów. Szerzej na temat praktycznej realizacji programu swoje doświadczenia zaprezentowali A. Buzalska i S. Krajewski z Domu Kultury „Modraczek” w Bydgoszczy. Kolejnym ciekawym modułem podczas szkolenia była prezentacja przedstawicielki Onet o ich portalu internetowym.
Program Akademia e-seniora przeznaczony jest dla osób 50+, które dotychczas nie korzystały z Internetu i komputera. Kurs trwa 16 godzin, a spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w przeciągu półtora miesiąca. W wyniku zakończonego kursu uczestnicy przyswoją wiedzę taką jak:
– samodzielne zakładanie konta e-mail i korzystanie z niego,
– odnajdywanie w sieci potrzebnych informacji, dzięki wyszukiwarkom internetowym,
– komunikowanie się za pomocą komunikatorów internetowych,
– korzystanie z bankowości elektronicznej,
– robienie zakupów w sieci,
– korzystanie z serwisów społecznościowych,
– zabezpieczenie swojego sprzętu komputerowego,
– bezpieczeństwo w sieci.
W gorzowskiej książnicy planuje się przeprowadzenie kursów miedzy wrześniem br. roku a czerwcem roku następnego. Przewidziane jest również przeszkolenie bibliotekarzy z bibliotek gminnych, aby mogli oni następnie samodzielnie prowadzić kursy dla seniorów w swoich bibliotekach.