Gala IV Ogólnopolskiego Konkursu Liter...
15 listopada 2024 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta ...
9 października 2024 r. Książnica Pomorska w Szczecinie zorganizowała spotkanie „Szczecin jako miejsce docelowe europejskich szlaków migracyjnych” w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w roku obecnym odbywają się ph. „Szlaki, sieci, połączenia”.
Omawiane tematy wydarzenia skoncentrowały się na migracji hugenotów i Tatarów na tereny Pomorza Zachodniego i Ziem Zachodnich.
Historię migracji hugenotów, czyli francuskich wyznawców kalwinizmu z ogarniętej prześladowaniami religijnymi Francji na obecne tereny północno-zachodniej Polski oraz innych krajów europejskich w bardzo ciekawy sposób przedstawił dr Marian Kalemba, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Alliance Française w Szczecinie w referacie pt. „Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku”.
W bardzo obszernej i skrupulatnej formie kierowniczka Oddziału V Archiwum Państwowego w Szczecinie Małgorzata Duras opowiedziała o losach gminy muzułmańskiej i społeczności tatarskiej na Ziemiach Zachodnich po 1945 r. w wystąpieniu pt. „Wspólnota tatarska na Pomorzu Zachodnim”.
Przedstawiciele Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim w osobach prof. AJP Beaty Orłowskiej oraz prof. AJP Piotra Krzyżanowskiego zreferowali temat powojennego osadnictwa tatarskiego w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach prezentacji wyświetlono również wywiad Grażyny Kostkiewicz-Górskiej z Aleksandrem Miśkiewiczem, byłym przewodniczącym Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gorzowie Wielkopolskim. Film zrealizowano w ramach projektu AJP pt. „Tatarzy – tożsamościowy „polski orient” na Ziemiach Zachodnich i Północnych”.