77 okrążeń Słońca
W środku jesiennego tygodnia, 23 października 2024 r., gorzowską książnicę odwiedził Jerzy Fedorowicz – autor, ...
Ponad 50 osób skorzystało z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy na spotkanie z Janem Grzegorczykiem, jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy współczesnych. Spotkanie prowadziła Izabela Patek, dziennikarka Radia Zachód, zaprzyjaźniona z autorem i świetnie znająca Jego twórczość.
Grzegorczyk wystrzega się określenia „pisarz katolicki”, ale nie ukrywa przywiązania do tradycji chrześcijańskiej. Jego trylogia „Przypadki księdza Grosera” to pierwsza w Polsce powieść opowiadająca o prywatnym życiu duchownego. Po jej publikacji jedni wynosili autora pod niebiosa, inni, w tym przyjaciele, osądzili od czci i wiary.
Po części jest to pisarz lubuski, bo akcję dwóch powieści kryminalnych umieścił w Puszczy Noteckiej, na pograniczu lubusko – wielkopolskim. Lubuski jest także zbiór opowiadań „Niebo dla akrobaty”, inspirowany działalnością gorzowskiego hospicjum. Wbrew pozorom nie jest to literatura przygnębiająca – więcej w niej nadziei, niż śmierci. Autor zdradził nam, że nosi się z zamiarem napisania kontynuacji. Chciałby dociec, dlaczego ludzie, którzy stworzyli coś tak wspaniałego jak Hospicjum św. Kamila, rozeszli się po świecie i nie potrafią już ze sobą współpracować.
Grzegorczyka – pisarza interesują ludzie z „garbami” grzechów i powikłanych życiorysów. Uważa, że „wszyscy jesteśmy karłami i olbrzymami”.
Chwilami spotkanie zmieniało się w „Teatr Jednego Autora”, kiedy pisarz opowiadał anegdoty o ks. Janie Twardowskim i Romanie Brandstaetterze, zabawnie naśladując głosy swoich „Mistrzów”.
Władysław Wróblewski, moderator DKK w Witnicy