Toczewski Andrzej : Historia Ziemi Lubuskiej : krótki zarys dawnych dziejów

 

 

 

 

 

 

 

Toczewski Andrzej : Historia Ziemi Lubuskiej : krótki zarys dawnych dziejów / Wyd. 2. – Zielona Góra : Muzeum Ziemi Lubuskiej, 2012. – 47 s. : il. ; 20 cm.

 

Fragment publikacji:
Powstanie biskupstwa lubuskiego w 1124 roku
Z Ziemią Lubuską łączą się nie tylko najważniejsze wydarzenia polityczne państwa polskiego za Mieszka I i Bolesława Chrobrego, lecz również jego dzieje kulturalne, a w szczególności kościoła. Po przyjęciu chrztu przez Mieszka I nie powstało tu od razu odrębne biskupstwo, lecz teren obecnego województwa podlegał biskupowi poznańskiemu, a od roku 1000 południowa jego część – biskupom wrocławskim. Biskupstwo lubuskie powstało dopiero w XII wieku, natomiast na tym terenie wzniesiono jeden z dwóch najstarszych na ziemiach polskich klasztor. Założyli go w leżącej u ujścia Paklicy do Obry miejscowości Święty Wojciech koło Międzyrzecza sprowadzeni w roku 1002 przez Bolesława Chrobrego benedyktyni, którzy zajęli się chrystianizacją Ziemi Lubuskiej. Tutaj w roku 1003 bestialsko zamordowano pięciu zakonników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna – eremitów reguły św. Romualda, którzy w historiografii znani są jako Pięciu Braci Polskich.
Te wydarzenia, jak również pobyt Ottona III w Iławie zostały opisane przez Antoniego Gołubiewa w powieści „Bolesław Chrobry".