19.11.2015

„Twoje życie to twoje decyzje” – warsztaty w Trzcielu i Brójcach

18 listopada 2015 r. odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce warsztaty profilaktyki uzależnień od alkoholu, narkotyków i dopalaczy pod hasłem „Twoje życie to twoje decyzje”. Uczestnikami warsztatów była młodzież z gimnazjów i ze szkoły ponadgimnazjalnej. Celem spotkań było przekazanie przez terapeutę wiedzy na temat mechanizmów, które popychają młodych ludzie w uzależnienia od chemicznych substancji. Człowiek, który jest uzależniony przestaje panować nad swoim życiem, zmienia mu się system wartości. Warsztaty mają za zadanie uświadomić młodzieży jak ważne w życiu jest podejmowanie dobrych decyzji. Jak zdobyć się na odwagę i powiedzieć swoim rówieśnikom „NIE” w momencie, gdy proponują zażycie środka uzależniającego!
Często przyczynami sięgania przez młodzież po alkohol, narkotyki i dopalacze są zła sytuacja w domu, odrzucenie przez najbliższe środowisko, nieśmiałość, niska samoocena, chęć zaimponowania znajomym. Uzależnianie się od tych środków doprowadza zawsze do najgorszego, prędzej czy później do śmierci. Także młodzi ludzie muszą pamiętać, że ich życie zależy tylko od nich i ich decyzji.
„Kolekcjonerzy wrażeń”
19 listopada br. odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce spektakle dotyczące problemu zażywania przez ludzi młodych dopalaczy. Sztuka „Kolekcjonerzy wrażeń” w wykonaniu Teatru Maska, którą poznali uczniowie gimnazjów i szkoły ponadgimnazjalnej odsłania mechanizmy działania dopalaczy na organizm młodego człowieka. Są to substancje mogące uszkodzić wszystkie narządy. Nawet jednorazowe spożycie może doprowadzić człowieka do śmierci. Walka z dopalaczami jest bardzo trudna, wciąż zmienia się ich skład, co uniemożliwia nałożenia na nich pełnych sankcji z ustawy narkotykowej. Również niska cena i łatwy dostęp do nich doprowadza do tragedii rodzinnych. Spektakl uwidocznił nam całą skalę zagrożenia, jaką niosą dopalacze dla życia i dla rodzin.

Materiał nadesłany 19.11.2015 r. przez BPMiG w Trzcielu
Oprac. W Żurawski