Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
W dniach 8 – 15 maja 2011 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. aktywnie włączyła się do obchodów ósmej edycji Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiej akcji promowania książki i czytelnictwa. Co roku akcja ta ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności biblioteki eksponujemy i co chcemy upowszechnić w świadomości społecznej. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”, bardzo pojemne w swej wymowie, miało sprzyjać wytworzeniu mody na bywanie w bibliotece, zachęcać do jej odwiedzin bez sprecyzowanego powodu.
WiMBP im. Z. Herberta zaproponowała swoim czytelnikom szereg interesujących propozycji tj.: konkursy recytatorskie, konkursy plastyczne, spotkania ze znanymi Gorzowianami, wystawy, spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, pasowania na czytelników, lekcje biblioteczne, kiermasze taniej książki, głośne czytanie.
W Oddziale Dziecięcym, w dniach 9 i 13 maja 2011 r. zorganizowano dwa spotkania, na których dzieci poznały historię ustanowionego w 2002 roku Dnia Polskiej Niezapominajki, święta wzajemnej serdeczności i pamięci. Chcąc uczcić to nietypowe święto dzieci metodą orgiami wykonywały niebieskie kwiatki, którymi następnie obdarowywały czytelników odwiedzających bibliotekę.
9 maja 2011 r., w Filii nr 17 zorganizowano prezentację p.t. „Pies w służbie celnej”, którą przygotowali funkcjonariusze Służb Celnych do spraw zwalczania przestępczości. Spotkanie rozpoczęła starszy aspirant Izabela Leszczyńska, która przeczytała dzieciom utwór W. Chotomskiej p.t. „Pięciopsiaczki”. Następnie przedstawiła multimedialną projekcję ukazującą psy celne, podczas ich służbowych obowiązków. Tym samym wprowadziła słuchaczy w temat przewodni spotkania mówiąc m.in. o tym dlaczego w służbie celnej zatrudnia się psy, czego takie psy szukają, jakie rasy mają predyspozycje do tego typu pracy, na czym polega ich szkolenie, itp. Kolejnym, bardzo ekscytującym punktem spotkania był pokaz umiejętności psa wyszkolonego do zadań specjalnych. Pokaz odbył się pod okiem opiekunów – celników z Rzepina. Labrador imieniem Heros, wyszkolony do wykrywania ukrytego tytoniu pokazał jak szybko i bezbłędnie potrafi odnaleźć zakamuflowane fanty. Ten niezwykle sympatyczny czworonóg, jak i jego umiejętności zrobiły na uczestnikach spotkania niezapomniane wrażenie.
11 maja 2011 r. w Filii nr 3 odbyło się spotkanie z Piotrem Paluchem, znanym gorzowskim żużlowcem, wieloletnim kapitanem Stali Gorzów, obecnie trenerem młodzieżowców w KS Stal Gorzów. W imprezie wzięli udział najmłodsi kibice żółto-niebieskich – uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, dla których było ono wyśmienitą okazją do osobistego poznania sławnego sportowca oraz dało szansę na zadawanie mu pytań i uzyskania autografu. Dla fanów „czarnego sportu” to wydarzenie było niesamowitym przeżyciem i zapewnie na długo pozostanie w ich pamięci.
12 maja 2011 r. w Oddziale Dziecięcym można było wysłuchać jak przedszkolaki – uczestnicy konkursu recytatorskiego p.t. „Bajkowy świat poetów polskich w interpretacji dziecięcej”, przebrane za postaci z bajek recytowały utwory znanych i lubianych polskich autorów: Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej, a ich starsi koledzy z II klasy szkoły podstawowej dali popis swych umiejętności muzycznych, grając na gitarze i skrzypcach. Jury wyłoniło trzech laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe, dla wszystkich zaś uczestników przygotowano upominki.
12 maja 2011 r. Filia nr 4 zaprosiła na wernisaż wystawy malarstwa
p.t. „Ze sztalugami po Gorzowie” autorstwa Augustyna Jagiełło, gorzowskiego artysty, założyciela nauczycielskiej Grupy Plastycznej ”Wena”, wieloletniego nauczyciela plastyki, pomysłodawcy i twórcy miejskiej szopki, mającego w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne m.in. w Warszawie, Częstochowie
i Frankfurcie nad Odrą. Uczestnicy wernisażu mieli okazję obejrzeć uwiecznione na płótnie urokliwe zakątki naszego miasta widziane okiem artysty.
13 maja 2011 r. w Filii nr 6 młodzież spotkała się z dr Krystyną Kamińską, gorzowską autorką wielu publikacji o tematyce regionalnej. Na spotkaniu prelegentka przedstawiła sylwetki lokalnych twórców kultury, a następnie, wspólnie ze słuchaczami interpretowała teksty poetyckie i prozatorskie gorzowskich literatów.
Już tradycyjnie w trakcie Tygodnia Bibliotek w filiach dziecięcych zorganizowano uroczyste pasowania na czytelników, podczas których najmłodsi mieszkańcy naszego miasta po złożeniu przysięgi na „wierność” książce i jej przeskoczeniu oficjalnie wstąpili w szeregi czytelników filii dziecięcych. Na potwierdzenie tego faktu nowi adepci otrzymali legitymacje czytelnika.
http://poczta.kam.pl/~studio/archiwum/2011/050904tydzien.html