Tytan słowa – rzecz o Adamie Mickiewiczu

Kolaż trzech zdjęć przedstawiających wnętrze filii podczas trwającego spotkania oraz plakat informujący o opisywanym wydarzeniu.

Dnia 07 lutego 2025 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie literackie z okazji 170. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Wydarzenie poprowadziła pani Krystyna Jarosz.

Adam Mickiewicz (1798-1855) był poetą, działaczem politycznym i religijnym, publicystą, tłumaczem, filozofem, mistykiem, organizatorem i dowódcą wojskowym, a także nauczycielem akademickim. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany jest za największego poetę polskiego romantyzmu, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Poeta przeobrażeń, słowiański bard, zaliczany do grona tzw. trzech wieszczów.

Podczas lutowego spotkania mogliśmy posłuchać nie tylko poezji Adama Mickiewicza, ale także poznać fakty o życiu prywatnym, miłościach i romansach naszego wieszcza, których nie znajdziemy w podręcznikach szkolnych. Pani Krystyna przywołując m.in. książkę „Kobiety w życiu Mickiewicza” Sławomira Kopra, opowiadała zgromadzonym o blisko dwudziestu kobietach związanych z Mickiewiczem. Przypomniała m.in. również mniej i bardziej znane sonety, które swoim erotyzmem budziły zgorszenie współczesnych wieszczowi krytyków.

Atmosferę wieczoru wzbogaciły także utwory muzyczne: „Elektryczne Dziady” Hard Rockets, „Niepewność” Marka Grechuty, „Do*w sztambuch” Sanah.

Naszej prowadzącej – pani Krystynie Jarosz – bardzo dziękujemy za nastrojowe spotkanie i piękne interpretacje utworów, a wszystkim uczestnikom za spędzenie czasu w miłym gronie. Jednocześnie zapraszamy na kolejne spotkanie literackie zaplanowane na 28 marca 2025 r., które poświęcone będzie życiu i twórczości Bolesława Leśmiana.

Tekst: Anna Jamroz-Fleischer

Zdjęcia: Anna Jamroz-Fleischer, Adam Wachuda