V Festiwal Filmowy “Baza tożsamości regionalnej” oraz warsztaty na temat tolerancji
Czym jest tolerancja? Dlaczego należy respektować prawa innych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieliły warsztaty zorganizowane 23 września 2015 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze.
Jacek Purski ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” opowiedział licealistom na temat rasizmu w sporcie i życiu codziennym. Zwrócił uwagę dlaczego nie można pozostawać obojętnym na przejawy nienawiści rasowej. Następnie, za pośrednictwem łączy internetowych, z uczniami spotkał się Kenton Ward, pracownik Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, który przedstawił zjawisko wielokulturowości w USA. Na zakończenie, dzięki Michałowi Piętosie z organizacji „Młodzi dla Kamerunu” gorzowska młodzież poznała praktyczne wskazówki jak zostać wolontariuszem. W warsztatach wzięło udział 30 osób.
Następnego dnia, 24 września, w gorzowskiej książnicy już po raz piąty odbył się Festiwal Filmowy „Baza tożsamości regionalnej – Kręte drogi do wolności”. Rozpoczął go pokaz dwóch filmów Wojciecha Kuski – „Niepokonani”, który przybliżał historię Ruchu Młodzieży Niezależnej oraz biografię bp. Wilhelma Pluty pt. „Biskup nowych czasów”. Oba filmy zostały poprzedzone wprowadzeniem, którego dokonał sam autor. Po przerwie rozpoczął się drugi blok filmowy. Jako pierwszy został wyświetlony fabularyzowany dokument pt. „Nowi mieszkańcy”, przedstawiający losy polskiej i niemieckiej rodziny dzielących jedno mieszkanie we Wrocławiu w 1945 r. Dwa pozostałe filmy – „Poznajmy się” oraz „Z Kaukazu nad Wisłę” – dotykały problemu imigrantów i uchodźców we współczesnej Polsce. Filmy obejrzało ok. 200 osób.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Wojewody Lubuskiej.