VI Festiwal filmowy “Baza tożsamości regionalnej – 25 lat dobrego sąsiedztwa”
Ponad sto osób wzięło udział w szóstej edycji festiwalu filmowego pt. „Baza tożsamości regionalnej”. Tym razem wyświetlono filmy podejmujące polsko-niemieckie relacje w aspekcie państwowym i bardzo osobistym.
Festiwal został poprzedzony warsztatami na temat historii lokalnej, które poprowadził Robert Piotrowski. Ten ceniony regionalista, pomysłodawca Domu Historii Miasta, przedstawił zgromadzonej młodzieży najciekawsze wydarzenia z dziejów Gorzowa, a także zachęcił słuchaczy do zainteresowania się historią ich najbliższej okolicy.
Sam festiwal rozpoczął się od powitania, wygłoszonego przez dyrektora gorzowskiej książnicy Edwarda Jaworskiego. Następnie głos zabrał Kazimierz Suproniuk, prezes Towarzystwa Miłośników Polesia, który wprowadził w tematykę pierwszego filmu. „Spotkania ponad granicami” to dokument opowiadający o byłych i obecnych mieszkańcach wsi Kołczyn w powiecie sulęcińskim, którzy spotkali się wiele lat po wojnie i wymienili doświadczeniami.
Druga część festiwalu została zainaugurowana konkursem. Kino Cinema 3D w Gorzowie ufundowało trzy karnety na dowolnie wybrany seans. Po rozdaniu nagród wyświetlono dokument pt. „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny”, przybliżający losy syna Niemki i Rosjanina, którego historię skradł i wykorzystał polski wywiad. Zaprezentowany obraz był autorską wersją, pozyskaną od reżyser filmu, Rozali Romaniec.
Trzeci – ostatni film – nosił tytuł „Z pokolenia na pokolenie”. Obraz, użyczony przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, przedstawiał losy trzech rodzin – polskiej, niemieckiej i żydowskiej – naznaczonych piętnem drugiej wojny światowej.
Festiwal był współorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT – Zielona Góra.