Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Warsztaty „Inność” przeprowadzone zostały w Oddziale dla Osób Specjalnej Troski dla wychowanków z Zespołu Kształcenia Specjalnego nr 1 z Gorzowa Wielkopolskiego.
Co to znaczy że ktoś jest inny? Możemy się różnić nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny, kolor i długość włosów, kolor oczu, wzrost, nasze cechy charakteru, niepełnosprawność, ale również wykształcenie, narodowość, stan materialny czy religijność.
Każda z osób dostała karteczki z opisem wyglądu. Po wybraniu cech odpowiadającym swojemu wyglądowi, które najczęściej powielały się u innych, okazuje się, że wiele osób ma na przykład: brązowe włosy, ciemne oczy, buty sportowe na nogach, zegarek, to i tak nie jesteśmy tacy sami, bo zazwyczaj będziemy się różnić i trudno będzie znaleźć dwie identyczne osoby. Warsztaty miały na celu przybliżenie cech wspólnych i różnic pomiędzy ludźmi, wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz pokazanie, że różnice wcale nie muszą wpływać negatywnie na nasze znajomości i przyjaźnie, że odmienność może być ciekawa, że nie wolno oceniać pudełka po opakowaniu, bo często właśnie w tym zwykłym opakowaniu czeka na nas coś wspaniałego, to, co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka może być dla nas najważniejsze, najwspanialsze. Metody jakie zostały zastosowane w zajęciach to: głośne czytanie, rozmowa, dyskusja, zajęcia plastyczne, burza mózgów, wizualizacja.
Warsztaty przeprowadzone zostały na podstawie scenariusza zajęć „Zielony Kaping, czyli inność jest fajna”. Biblioterapeuta nr 3(68), 2014.
Beata Toruńska
Fot. Iwona Łużna, Beata Toruńska