Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
W piątkowe popołudnie 23 lutego 2024r. w Filii numer 2 przeprowadzone zostały zimowe warsztaty makramy.
Warsztaty poprowadziła Katarzyna Filipczuk, dla której jak sama mówi, rękodzieło to sposób na relaks i odreagowanie trudnego tygodnia. Z biegiem czasu pasja stała się pełnoetatową pracą, którą kocha. Pani Katarzyna na co dzień pracuje jako instruktor do spraw kultury w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu, ukończyła również arteterapie oraz jest w trakcie kształcenia się na trenera sensoplastyki.
Warto przypomnieć, że makrama to sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania makramy przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX wieku.
Na początku zajęć pani Katarzyna wprowadziła uczestników w „krainę sznurków”, bo jeden sznurek drugiemu nierówny. Do plecenia makram wykorzystywane są sznurki jutowe, bawełniane, syntetyczne i sizalowe. Nie bez znaczenia jest także ich grubość – im są cieńsze, tym więcej czasu zajmuje plecenie makramy. Okazało się, że nauka makramy wymaga cierpliwości, źle zaplecione węzły trzeba spruć i zacząć pracę od nowa. Prowadząca wielokrotnie i cierpliwie tłumaczyła i pokazywała wszystkim jak, należy prawidłowo przekładać nitki. W rezultacie każdy z uczestników wykonał swoją pierwszą pracę, czyli kwietnik wykonany techniką makramy. Był to dobrze spędzony czas.
Pani Katarzyno, bardzo dziękujemy za poświęcony czas i dawkę niesamowitej energii.