Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Czy jesteśmy kreatywni w codziennych działaniach? Czym jest dla nas energia twórcza? Od postawienia zebranym uczestnikom tych pytań rozpoczęły się 25 czerwca w bibliotece Herberta kilkugodzinne „Warsztaty twórczego pisania”. Poprowadziła je gorzowianka, od 2005 roku mieszkająca na stałe w Atenach – Beata Kukiel–Vraila, dziennikarka i pisarka, laureatka wielu konkursów poetyckich i prozatorskich.
Zajęcia przeprowadzone były w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy z nich nosił tytuł „Rozpoznać krytyka. Pozwolić twórczej energii płynąć” i miał za zadanie przekonać uczestniczących w warsztatach, że każdy człowiek posiada jakiś talent i niespożytą energię, więc bez względu na wiek i wykonywany zawód, może kształtować i wzmacniać swoje kompetencje twórcze, rozwijać kreatywność. Po pierwsze należy uwierzyć w siebie, w swoją siłę i możliwości, uwolnić siebie od tzw. wewnętrznego krytyka, który wartościuje i ocenia, blokując naszą energię twórczą.
Druga część warsztatów miała charakter mniej teoretyczny, a bardziej praktyczny i nosiła tytuł „Poszerzyć granice wyobraźni”. Beata Kukiel–Vraila zapoznała zebranych z Metodą Dennisona, której zadaniem jest integracja myśli i działań, czyli idealna współpraca umysłu i ciała. W przystępnej formie przez ćwiczenia energetyzujące, techniki plastyczne i zabawy słowem wprowadziła uczestników warsztatów w tajniki działania i myślenia kreatywnego, tak potrzebnych nie tylko w wykonywanym zawodzie, ale i w codziennych sytuacjach życiowych. Dziennikarka zwróciła szczególną uwagę na to, jak wielkie znaczenie dla wyrażenia siebie w działaniu twórczym ma słowo. Nawet przypadkowe zestawianie słów może wyzwolić w każdym z nas inne skojarzenia, co pozwala na napisanie opowiadania czy wiersza. Każdy z uczestników został poddany takiej próbie i efekt był zaskakujący. Warto więc pisać i to nie tylko po to, by zostać pisarzem czy dziennikarzem, gdyż biegłość posługiwania się słowem jest z pewnością umiejętnością o szerokim, uniwersalnym charakterze, przydatnym nie tylko w twórczości literackiej.
Z pewnością wiedza i umiejętności zdobyte w czasie warsztatów pomogą rozwijać ich uczestnikom zdolności kreatywnego myślenia, co z kolei znajdzie przełożenie w bardziej efektywnych, twórczych działaniach nie tylko na polu zawodowym.
Maria Gapska
moderator DKK Filii nr 10