Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Dyskusyjny Klub Książki przy bibliotece na Piaskach stworzył w kwietniu naszym czytelnikom okazję do poznania bardzo pouczającej, choć jednocześnie lekkiej w formie książki Davida Attenborough „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość”.
Trudno kwestionować ogrom wiedzy i doświadczenia tego 96-letniego pasjonata przyrody, trudno też polemizować z koniecznością walki o nasz największy skarb, naszą błękitną planetę. To, co jest jednak od wielu lat kwestią dyskusyjną to sposób, w jaki najlepiej możemy tę walkę uskuteczniać. Autor przedstawia nam gotowy program naprawczy dla trapiących ludzkość problemów, program przebogaty i wielowątkowy…
Nasza dyskusja była mocno związana z najbardziej prozaicznymi aspektami ekologii, między innymi zastanawialiśmy się jak nie utracić słusznego zapału, gdy wokół ludzie raczej żyją tak, jakby jutra miało nie być, a globalna katastrofa ekologiczna to akademicki wymysł lobby producentów produktów z linii „eko”. Nasi sąsiedzi, znajomi z pracy lub członkowie najbliższej rodziny często mówią, że mamy jeszcze czas, że natura jakoś sobie poradzi z zanieczyszczeniami i nie musimy się aż tak gorączkować. Jednak, jak w swej książce alarmuje Attenborough, czasu już nie ma. Segregacja śmieci, zbieranie deszczówki, świadome wybory konsumenckie, walka z marnowaniem jedzenia i energii elektrycznej, wreszcie zaangażowanie w „zadziczanie” domowych ogródków czy choćby balkonów dla dobra pszczół – jest mnóstwo małych czynności, które faktycznie może podjąć każdy z nas, by pomóc naturze. A o globalnych, zależnych od wielkich i możnych tego świata, można poczytać właśnie w „Życiu na naszej planecie”. ( Nie należy przy tym zniechęcać się kluczowymi, choć dziwnie brzmiącymi określeniami typu „sekwestracja dwutlenku węgla”, „reintrodukcja” czy „kaskada troficzna”.) Zdecydowanie warto!
Na następne spotkanie Klubu, z książką „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak zapraszamy do Filii nr 3 na Piaskach w Tygodniu Bibliotek, 15 maja o godz. 16.30.
Marta Szembek