Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Dzisiaj w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki gościliśmy Jakuba Skworza, który promował swoją najnowszą książkę pt. „Mania Skłodowska”.
Jakub Skworz to polski dziennikarz i pisarz, który w 2015 roku zadebiutował jako autor książek dla dzieci i młodzieży i od tego czasu młodzi czytelnicy nieustannie domagają się jego kolejnych książek. Pierwsze pisarskie próby J. Skworza miały miejsce, gdy miał dziewięć lat. Wówczas przyszły pisarz zaczął tworzyć niezwykle krwawą opowieść o dinozaurach. Jego zapędy literackie zostały na kilka lat powstrzymane przez zaniepokojoną mordowaniem dinozaurów matkę. Mimo że teraz jest pisarzem, w którego książkach zaczytują się najmłodsi i nastoletni czytelnicy, sam jako dziecko unikał czytania jak ognia – zniechęciły go lektury, które uważał za naiwne i nudne. Dopiero parę lat później, kiedy zaczął sam wybierać książki, które później czytał, przekonał się, jaką moc i możliwości niesie literatura. W miarę upływu czasu przyszły pisarz poczuł, że kiedyś chciałby zajmować się literaturą zawodowo. Mimo że młodzi czytelnicy należą do tych najbardziej wymagających odbiorców, pisarz postanowił podjąć wyzwanie . Pierwszą książką dla najmłodszych była publikacja pod tytułem „Księżniczka Adela i duszek Elbit”. Perypetie tytułowej bohaterki do tego stopnia przypadły młodym czytelnikom do gustu, że Jakub Skworz stworzył całą serię (dotychczas ukazały się „Księżniczka Adela i książę Aleksander”, „Księżniczka Adela i prezent dla króla”, „Księżniczka Adela szuka przyjaciela”. Rok 2015 był szczególnie pracowity dla młodego twórcy, ukazały się wtedy bowiem dwie opowieści o wampirku Alfredzie: „Wampirek Alfred i ostatni ząbek” oraz „Wampirek Alfred i pierwsza podróż”.
„Mania Skłodowska” – to druga część z cyklu „Wciągające książki o wielkich Polakach”. Pierwsza książka cyklu pt. „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, oparta na faktach, opowiada o młodości Adama Mickiewicza. Publikacja ukazuje młodym czytelnikom awanturniczą młodość polskiego wieszcza oraz zupełnie odmienny od współczesnego świat, w którym dorastał poeta, świat pełen dorożek, pojedynków, cylindrów i dalekich krain.
„Mania Skłodowska” to wspaniała historia, przedstawiona w ciekawy sposób, opowiadająca o niezwykłej kobiecie, zamknięta w cudownej oprawie graficznej. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się m.in. czy Mania Skłodowska lubiła się uczyć? W co grała z rodzeństwem? O czym marzyła? Na wszystkie te pytania odpowiedź czytelnicy znajdą odpowiedź w magicznej bibliotece dziadka Oli…Gabinet to jedyne pomieszczenie w domu dziadków, do którego Ola z Erykiem mają zakaz wstępu. Już raz go złamali, podczas letnich wakacji. W środku, na regałach pnących się od podłogi po sufit, znaleźli wciągające książki. Dosłownie wciągające! I dzięki temu przeżyli niezwykłą przygodę. Kiedy Eryk wyjeżdża z rodzicami do Paryża, Ola, zmuszona przez ten czas zostać u dziadków, postanawia wybrać się w to samo miejsce co brat – ale inną drogą. W gabinecie dziadka odnajduje książkę z kobietą z probówką w ręce na okładce. Przykłada palce do ilustracji i… znika w książce. Już po chwili widzi kilkuletnią Manię Skłodowską. I tak zaczyna się kolejna fascynująca podróż w nie byle jakim towarzystwie – przyszłej chemiczki i noblistki. W czasie tej dziwnej podróży Oli towarzyszy babcia, która tłumaczy jej, co aktualnie widzi – jak chociażby realia życia pod zaborem, ale i różnice obyczajowe – Mania na przykład niewiele sobie robiła z tego, że kobiecie nie wypadało jeździć konno jak mężczyźnie. A co dopiero marzyć o studiach! Dla dzisiejszej dziesięciolatki styl życia bohaterki był w zasadzie zbieżny z tym, co zna, ale opiekunka naświetla jej, a przy okazji czytelnikom, jak bardzo Skłodowska wyprzedzała swoją epokę.
Książka w dynamiczny i bardzo plastyczny sposób ukazuje najważniejsze momenty życia Marii Skłodowskiej. Autor przedstawia w swojej opowieści nieszablonowe informacje, rozbudzając jednocześnie wśród czytelników ciekawość książką historyczną i biografią. Ponadto nasz gość przygotował dla naszych uczestników kilka niespodzianek. Mianowicie swoją opowieść o znanej noblistce urozmaicał eksperymentami fizyczno-chemicznymi.
Na zakończenie spotkania rozdawał autografy i zakładki, wpisywał dedykacje do książek oraz pozował cierpliwie pozował do wspólnych zdjęć.
Wierzymy, że to spotkanie zapadnie na długo w pamięci dzieci i zachęci do czytania. Zapraszamy po książki Jakuba Skowrza do Oddziału dla Dzieci międzyrzeckiej biblioteki.
Organizatorzy składają podziękowania Dyrektorom i nauczycielom międzyrzeckich szkół za przygotowanie uczniów, a uczniom za aktywny udział podczas dzisiejszego spotkania.
Krystyna Pawłowska