Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
13 listopada 2014 r. odbył się wernisaż wystawy rysunków Zbigniewa Olchowika. Tytuł wystawy zapożyczony został ze słynnej wypowiedzi amerykańskiego lingwisty – Noama Chomsky'ego: „Zielone idee wściekle śpią”. Prace – jak wielokrotnie podkreślano podczas prezentacji – utalentowanego artysty plastyka, który znalazł już uznanie w oczach krytyków – mają swój niepowtarzalny charakter, tworzą pełną przekory grę słów i znaczeń obrazów i jak mówi o nich autor … nie są instrukcją obsługi cywilizacji. Są jedynie odzwierciedleniem tego, co mogło mnie kiedyś poruszyć, zaciekawić lub zirytować…
Zbigniew Olchowik
1976 – matura w LO w Wołowie
1978 – dyplom technika architektury w Pomaturalnym Studium Zawodowym we Wrocławiu
1985 – dyplom magistra sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Wiesława Zajączkowskiego: projektowanie graficzne na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego
Początek kariery zawodowej artysty to głównie projektowanie graficzne i wystawiennictwo. W latach 1987-1990 mieszkał i pracował w Paryżu. Po powrocie do Polski zamieszkał w Gorzowie Wlkp. W 1990 roku został członkiem gorzowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków (w latach 1991-1993 był jego prezesem), od 1994 r. stał się członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Był jednym ze współorganizatorów utworzonego w roku 1994 Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp. Przez siedem kolejnych lat pracował tam jako nauczyciel przyszłych adeptów sztuki. Od 2007 r. jest plastykiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Autor ponad 700 karykatur ludzi świata kultury i polityki, około 400 obrazów, 2000 grafik, rysunków i ilustracji. Opracował graficznie i zilustrował ok. 50 książek i wydawnictw. Jego prace znajdują się w zbiorach i kolekcjach na całym świecie. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2011 r. odznaczony Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Oprac. M.Barczyńska-Kowańdy
Fot. B.Bloch
Zob. też: http://giik.pl/sprawozdania/1928/wystawa_zbigniewa_olchowika_w_wimbp.html