Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Po raz kolejny ruszyliśmy śladem pisarzy. Mogliśmy to uczynić za sprawą projektu dofinansowanego przez Euroregion Pro Europa Viadrina pt.” Łączy nas literatura i historia. Hans Fallada po dwóch stronach granicy”. Pierwsza wizyta studyjna odbyła się 5 maja 2023 roku. Tym razem wraz z uczestnikami podążyliśmy szlakiem Hansa Fallady od Radachowa poprzez Ośno Lubuskie i Frankfurt nad Odrą kończąc w Buckow.
Hans Fallada mieszkał w Radachowie od 1 maja 1923 roku, gdzie zajmował się sprawami księgowymi, zdobył tam wiele doświadczeń, które posłużyły mu do stworzenia literackich światów. I tak oto fikcyjna posiadłość Neuhole z powieści ‘Wilk pośród wilków” przypomina Raadchów. Fallada napisał również opowiadanie „Zabójstwo gęsi w Tutz”, w którym opisuje Radachów. Jak mieliśmy okazję zauważyć obecnie pałac w Radachowie, niegdyś należący do Curcta von Pappritza, jest już ruiną.
Kolejnym przystankiem było Ośno Lubuskie, w którym Fallada był księgowym w sklepie oraz piekarni należącej do Georga Kippferlinga. I jego sportretował Falllada na kartach swojej powieści „I cóż dalej, szary człowieku?”. Po spacerze po urokliwym Ośnie, utrwaliliśmy miejsce, w którym pracował pisarz na pamiątkowej fotografii. Po piekarni nie został ślad, ale budynek istnieje. Pełni funkcję kamienicy mieszkalnej.
We Frankfurcie nad Odrą uczestnicy wycieczki, oprócz Hansa Fallady, poświęcili kilka chwil innemu pisarzowi, Heinrichowi von Kleistowi. W muzeum jego imienia mieliśmy okazję zobaczyć życie i dzieła Heinricha von Kleista w interaktywnej wystawie stałej “Zagadki. Zmagania. Złamania”. Przedstawia ona nie tylko życie Kleista w jego historycznym kontekście, lecz także umożliwia osobisty dostęp do jego wyjątkowego języka i burzliwej biografii. Ożywczy i zarazem relaksujący spacer nad Odrą dodał uczestnikom sił do dalszej podróży.
Kolejnym przystankiem na literackim szlaku było Buckow. Piękna, niemal uzdrowiskowa miejscowość położona wśród wzgórz, jezior, w której Bertolt Brecht urządził sobie letnie siedlisko nad jeziorem Buckower Schermützelsee, by znaleźć tu spokój, odpoczynek oraz czas na twórczą pracę. W willi udostępnionej zwiedzającym można zobaczyć oryginalne rekwizyty z różnych inscenizacji Brechta. Ponadto placówka ta organizuje również zwiedzanie z przewodnikiem, wykłady oraz dyskusje. Latem muzeum jest miejscem różnorakich imprez artystyczno-literackich.
Magdalena Matuszewska