20 maja 2023 kolejny raz ruszyliśmy śladem Hansa Fallady. Tym razem po niemieckiej stronie szukaliśmy śladów pisarza w miejscu jego urodzenia – Greifswaldzie – jednym z najbardziej znaczących miast na Pomorzu.To kolejny etap projektu dofinansowanego przez
Euroregion PRO EUROPA VIADRINA.
Wizytę w Greifswaldzie rozpoczęliśmy od wizyty domu narodzin pisarza Rudolfa Wilhelma Friedricha Ditzena, znanego pod pseudonimem Hans Fallada. Obecnie mieści się tam Pomorskie Towarzystwo Literackie (Pommersche Literaturgesellschaft e.V.), które opiekuje się dawnym mieszkaniem rodziny Ditzen i organizuje różne wydarzenia związane z dawną i współczesną literaturą pomorską. Greiswaldzkie ślady pisarza to również jedna z ulic – Hans-Fallada-Straße oraz Miejska Biblioteka jego imienia. Warto dodać, że Greiswaldzie jesienią 1944 roku Fallada odbywał karę 3,5 miesiąca więzienia. W tym czasie powstało kilka opowiadań, rękopis powieści „Pijak” oraz pamiętnik.
Spacer po pięknie odrestaurowanym zabytkowym centrum miasta, podczas, którego zobaczyliśmy m.in. górujące nad miastem kościoły NMP, św. Mikołaja i św. Jakuba, pięknie odrestaurowany rynek wraz z ratuszem. Kolejną część wizyty poświęciliśmy na zwiedzanie Państwowego Muzeum Pomorskiego – jednej z najważniejszych instytucji muzealnych zajmujących się historią Pomorza. Wewnątrz ekspozycja prezentująca dzieje Pomorza, w tym Szczecina, od czasów najdawniejszych do współczesności, a także galeria malarstwa z dziełami takich twórców jak Caspar Friedrich, Philip Otto Runge, Max Libermann czy Vincent van Gogh. (Dziękujemy Pani Dorocie Markutzki za oprowadzenie!).
W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć wyjątkowo urocze kryte strzechą domki, stare łodzie kołyszące się u nabrzeży rzeki Ryck oraz drewniany most zwodzony w stylu holenderskim, który został wybudowany w 1887 roku.
Romantyczne ruiny klasztoru Eldeny, który uwiecznił na słynnym płótnie Caspar David Friedrich – wybitny malarz pochodzący z tego miasta były ostatnim punktem naszej wizyty studyjnej. Klasztor był w przeszłości nekropolią książąt pomorskich i ich rodzin, pochowano tu między innymi Annę Jagiellonkę – żonę Bogusława X.