27.11.2014

Wizyta za jeden uśmiech – „Młodzi w bibliotece”

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłodawie wzięła udział w konkursie „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”, organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i wygrała grant na organizację wizyty studyjnej „Młodzi w bibliotece”.
Spotkałyśmy się 26 listopada 2014 roku. Do Kłodawy przyjechały dyrektorki i kierowniczki placówek bibliotecznych z województwa lubuskiego (z Bogdańca, Bytomia Odrzańskiego, Dobiegniewa, Krzeszyc, Lubiszyna, Lubniewic, Rzepina, Słubic, Strzelec Krajeńskich, Zwierzyna). Gośćmi były również wicedyrektorka WiMBP im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim – Marzena Wysocka, kierowniczka Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim – Anna Królewicz-Spętany oraz Bogumiła Manulak, która pełni funkcję przewodniczącej Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Gorzowie Wielkopolskim. Gościłyśmy także przedstawicielki Urzędu Gminy Kłodawa i wreszcie członkinie lokalnego stowarzyszenia „OKO-Oblicza Kłodawskich Okolic”.
Inspiracją do przeprowadzenia „Wizyty za jeden uśmiech” były projekty programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Od 2009 roku nasza biblioteka zrealizowała 7 projektów, z tego dwa w 2014 roku: „Czas na nasze ujęcie!” oraz „2+2=5”.
Celem spotkania była chęć podzielenia się doświadczeniem, jakie daje praca z młodzieżą metodą projektów. Zależało nam również, by przekazać wiedzę, jak skutecznie pisać wnioski i planować działania tak, aby nie zniechęcić beneficjentów i wzmocnić ich umiejętności, które uznawane są za kluczowe w dorosłym życiu oraz poszukiwane przez przyszłych pracodawców (umiejętności pracy w grupie, analizowanie słabych i mocnych stron, poszerzanie spectrum zainteresowań).
Pracowałyśmy metodą warsztatową. Trenerka postarała się, aby każda z uczestniczek znalazła w sobie nastoletnią duszę. Idąc tą drogą, przenosiłyśmy własne doświadczenia na potencjalnego beneficjenta projektu. Na kilka godzin zmieniłyśmy role społeczne: część poczuła młodzieńczy bunt, inne uczestniczki zrozumiały, że ich życiową rolą jest wspieranie i pomoc. Bogna Sterna (trenerka) przygotowała prostą metaforę: „Jesteśmy jak sprzedawcy sklepowi – na ladzie umieszczamy promocje i tak widzi nas świat, zaś głęboko pod ladą chowamy drugie, przeciwstawne wnętrze". Intencją warsztatu było zrozumienie głównych postaw młodych, dzięki któremu skuteczniej można współpracować z młodzieżą. W trakcie sesji odbyła się również symulacja spotkania, inicjującego hipotetyczny projekt.
Kolejnym etapem spotkania „Młodzi w bibliotece” była prezentacja filmów, stworzonych przez uczestników kłodawskich projektów, tj. „Mironice. Historia pewnego opactwa”, „Kamil” i „Nie pamiętam”.
Następnie omówiłyśmy sposoby komunikowania się z młodzieżą, zwłaszcza przez kanały internetowe (portale społecznościowe, etc.). Dzieliłyśmy się również doświadczeniami z działań, podejmowanych w poszczególnych bibliotekach, a Bogumiła Manulak, prowadząca dyskusję podsumowującą wizytę, poddała naszej ocenie zjawisko obserwowane współcześnie w bibliotekach, a mianowicie ich wielofunkcyjność.
Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB. Biblioteka – gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy, pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.

Magdalena Turska – GBP w Kłodawie