Wolność na języku

Przy stoliku siedzą pisarka i moderatorka i rozmawiają. Za nimi baner z logiem Dyskusyjnych Klubów Książki.

O kobietach, wolności i literaturze mówiła w niezwykle interesujący sposób Sylwia Chutnik – pisarka, felietonistka, krytyczka literacka i propagatorka czytelnictwa. Spotkanie odbyło się 25 września w Książnicy Herberta w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Sylwia Chutnik od lat przywraca kobietom sprawczość i głos – na kartach swoich powieści, a także w działalności społecznej. To głos mocny, wyrazisty, zdecydowany. Jest autorką brawurowych powieści (np. „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Cwaniary”), rozmów z silnymi kobietami (np. „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki”), ale także książek poświęconych Warszawie („Warszawa kobiet”, „Miasto zdruzgowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-55”).

Podczas spotkania w gorzowskiej Bibliotece Sylwia Chutnik opowiadała o ostatnich lekturach, znaczeniu kobiet w literaturze, języku czy historii (a w zasadzie herstorii). Wiele czasu poświęciła opowieści o współredagowanej publikacji popularnonaukowej „Kwestia charakteru. Bojowniczki z Getta Warszawskiego”.

Odpowiadała także na pytania o prawa człowieka, literackie manowce i czytelnictwo wśród młodzieży, a także o licznych kampaniach społecznych, w jakie jest zaangażowana.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, a jego moderatorką była Agnieszka Kopaczyńska-Mosaluk.