Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 18 kwietnia 2024 roku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 8. Tym razem w nasze ręce trafiła pozycja pt.: „Wpływ gwiazd” Emmy Donoghue. Ta irlandzko-kanadyjska powieściopisarka została finalistką Man Booker Prize za książkę „Pokój” z 2010 r. Co ciekawe, napisany przez nią scenariusz do filmu nakręconego na podstawie „Pokoju”, dostał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.
Główną bohaterką „Wpływu gwiazd” jest trzydziestoletnia Julia Power na co dzień pracująca jako pielęgniarka na dublińskim oddziale położniczym. Akcja książki ma miejsce w Irlandii, którą opanowała groźna epidemia grypy. Klimat jest zatem przygnębiający, w powietrzu unosi się zapach krwi i środka do dezynfekcji. Czytelniczkom przypomniały się czasy pandemii – noszenie masek, zamknięte sklepy, wszechobecny strach i podejrzliwość. Przez tę ponurą atmosferę niektórym z nas ciężko było wciągnąć się w tę historię. Kiedy jednak akcja przyspieszyła to nie szło się od niej oderwać.
Członkinie klubu uznały książkę za wartą uwagi, więc gorąco polecamy Wam ten tytuł. Przygotujcie się na bardzo obrazowe opisy czynności medycznych związanych z porodami i zaskakujące metody leczenia kobiet w ciąży. Znajdziecie w niej wiele ważnych tematów takich jak strata dziecka, PTSD (zespół stresu pourazowego), homoseksualność, nierówność społeczna i zawodowa czy nadużycia w sierocińcach prowadzonych przez kościół katolicki.
Najwięcej sprzeczności w czytelniczkach wywołało zakończenie całej historii. Dla niektórych było ono zbyt nagłe, jakby autorka zostawiła sobie furtkę do napisania drugiego tomu. Dla innych było ono wystarczające i satysfakcjonujące. Musicie sięgnąć po tę książkę, aby przekonać się, do której grupy sami byście należeli.
Następne spotkanie odbędzie się 14.05.2024 r. (wtorek) o godzinie 16:00. Omawiać będziemy książkę pt.: „Z nieba spadły trzy jabłka” N. Abgarjan. Serdecznie zapraszamy!
Tekst i zdjęcia: Kinga Nowak