Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
18 marca 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana książka to Jedna niezwykła rzecz Chitry Banerjee Divakaruni. Późnym popołudniem w biurze paszportów i wiz konsulatu indyjskiego w pewnym mieście w Stanach Zjednoczonych spotyka się grupka przypadkowych osób, których losy połączą się przez jedno przypadkowe zdarzenie. Trzęsienie ziemi sprawia, że dziewięć zebranych tam osób zostaje uwięzionych w śmiertelnej pułapce. Nie mogą zrobić nic, by się uwolnić; pozostaje im tylko czekać na ratunek. Absolwentka uczelni wyższej, która miała polecieć do Indii, proponuje ocalałym pewien rodzaj terapii, która ma zająć ich myśli, tak by się uspokoili w tej trudnej sytuacji. I tak poznajemy dziewięć niesamowitych historii, z których każda niesie ze sobą zupełnie inny ładunek emocji i wywołuje zupełnie inne przemyślenia wśród zgromadzonych.
Jedna niezwykła rzecz jest przesiąknięta kulturą indyjską i jej religią– islamem. Nie jest to jednak wprowadzone nachalnie, lecz bardzo naturalnie. Z racji tego, że czytelnik może poznać myśli bohaterów,można poznać kulturę, zwyczaje i ich wyznawców.
Uczestniczki żywo dyskutowały o bohaterach powieści, niektóre opowiedziały o jednej niezwykłej rzeczy, jaka przytrafiła się w ich życiu. Omówiłyśmy także identyfikacje kulturowe, czyli elementy ludowe, etniczne i narodowe, do których zaliczamy m.in. stroje ludowe, styl życia, symbole związane z pochodzeniem (herby, flagi).
Renata Dyla