Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. We wrześniu nasz klub wyjątkowo miał dwa spotkania – pierwsze 5 września przy okazji Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Drugie odbyło się 9 września, tradycyjnie w środę, i było poświęcone książce Marca Elsberga „Blackout”.
Spotkanie było okazją do bliższego poznania się oraz integracji klubowiczów, ponieważ w minionych miesiącach nasz Klub powiększył się aż o trzech nowych członków. Są to panie Żaneta, Kazimiera oraz Katarzyna.
Powieść Marca Elsberga nie wszystkim przypadła do gustu, głównie ze względu na objętość (ciężka i niewygodna w czytaniu), a także skomplikowaną terminologię naukową – autor popisuje się swoją erudycją i serwuje czytelnikom długie, wnikliwe opisy działania systemów komputerowych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych. Niektórzy nazwali książkę „wredną”, ponieważ jej czytanie wymagało wyjątkowo dużego skupienia.
„Blackout” to opowieść o wojnie XXI wieku, gdzie nie trzeba już wytaczać armat, wystarczy wyłączyć prąd. Pewnego zimowego dnia – dosłownie w jednej chwili – cała Europa pogrąża się w ciemności. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Próbując rozwiązać zagadkę, wpada w wir wydarzeń, od których już nie ma odwrotu. Tymczasem Europa pogrąża się w chaosie. Ludzie muszą zmagać się z brakiem podstawowych środków do życia: wody, jedzenia i ogrzewania.
Klubowicze byli zgodni – książka wciąga, przeraża i nie daje o sobie zapomnieć. Sam wydawca określa ją jako „najczarniejszy scenariusz z możliwych”. I chociaż opisana historia jest fikcją, trudno oprzeć się wrażeniu, że w każdej chwili może wydarzyć się naprawdę, a my – tak samo jak bohaterowie powieści – nie będziemy przygotowani, aby sobie z tym poradzić.
Pomimo pewnej różnicy zdań w odbiorze powieści, klubowicze uznali, że „Blackout” warto przeczytać i polecać innym. Ponadto polecają do przeczytania następujące pozycje:
· Frédérique Deghelt – „Babunia”
· Stieg Larsson – trylogia „Millennium”
· Tomasz Mann – „Czarodziejska góra”
· Eric-Emmanuel Schmitt – „Kiedy byłem dziełem sztuki”
· Eric-Emmanuel Schmitt – „Papugi z placu d’Arezzo”
· Tanya Valko – „Arabska żona”
· Mariusz Zielke – „Człowiek, który musiał umrzeć”
Następne spotkanie klubu odbędzie się w środę, 14 października o godzinie 16:00 – tematem dyskusji będzie książka Agnieszki Turzynieckiej „Dziewczynka z balonikiem”. Zapraszamy serdecznie.
Michał Słupczyński
moderator DKK