Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
W dniu 28 czerwca 2018 r., gmach główny biblioteki odwiedziło kilkanaście dzieci, w różnym wieku, uczestniczących w półkoloniach organizowanych przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Dzieciom towarzyszyły opiekunki grupy.
Po powitaniu, na luzie i w wesołych nastrojach, bo przecież nareszcie nadeszły wakacje, rozpoczęliśmy naszą wędrówkę odwiedzając Ośrodek Integracji i Aktywności. Tu dzieci poznały zgromadzony księgozbiór i dokumenty dźwiękowe, które wypożyczają czytelnicy, a także z dużym zaciekawieniem obejrzały statuetkę Motyla – nagrodę kulturalną Prezydenta Miasta przyznaną pracownicom Ośrodka (dawniej Oddziału dla Osób Specjalnej Troski) w 1999 r. Zainteresowały się książkami napisanymi alfabetem Braille’a, zapoznały się z funkcjonowaniem urządzeń przydatnych w codziennej pracy Ośrodka, między innymi: drukarki brajlowskiej, maszyny do pisania alfabetem Braille’a, urządzenia o nazwie Colorino, do odczytywania kolorów, Auto-Lektora, czyli urządzenia czytającego dowolny tekst drukowany (mowa syntetyczna), czytaka – odtwarzacza książek, budzika dostosowanego do potrzeb osób niewidomych i innych przydatnych przedmiotów. Uznanie w oczach dzieci zdobyły prace podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Tacy sami” pt. „Wspólna zabawa drogą do sprawności”, prezentowane w Galerii „Krąg”.
Następnie, przy Informatorium, koloniści zdobyli informacje o zasadach dotyczących zapisu do biblioteki i ogólnych warunkach dotyczących wypożyczania książek i korzystania ze zbiorów i usług instytucji. Oglądały ekspozycję breloków z kolekcji czytelnika biblioteki, a także wystawę pt. „Polaków i Niemców podróż pociągiem przez epoki”.
Kolejnym punktem na szlaku wycieczki była wizyta w Oddziale Dziecięcym, gdzie uczniowie wysłuchali i obejrzeli książki autorstwa Iwony Chmielewskiej, między innymi „Kłopot” i „Cztery zwykłe miski” oraz odgadywały zagadki dla dzieci z książeczki pod tym samym tytułem, którą napisał Grzegorz Strzeboński. Nagrodą dla każdego dziecka była, jak przystało na bibliotekę, zakładka do książki z informacją o nowych usługach instytucji.
W Wypożyczalni Głównej, z dużym zainteresowaniem i ochotą do przetestowania, zapoznały się z obsługą urządzenia do samodzielnego wypożyczania i zwrotów książek (Selfcheck), a następnie odbyły podróż do przeszłości przekraczając próg zabytkowej willi landsberskiego fabrykanta Hansa Lehmanna, zwiedzając w niej Galerię Karykatury i Salę Papuszy poświęconą poetce Bronisławie Wajs.
Na pierwszym piętrze biblioteki, dzieci odwiedziły Odział Zbiorów Audiowizualnych. Obejrzały albumy z dziedziny malarstwa, płyty winylowe, kasety magnetofonowe i VHS, a także posłuchały muzyki z tzw. czarnego krążka. Na zakończenie, w Magazynie Książek, zapoznały się z obsługą regałów przesuwnych.
Po prawie dwóch godzinach nastąpiło pożegnanie, ale z informacji przekazanych przez uczestników półkolonii, można było wywnioskować, że w tym dniu czeka na nich jeszcze moc atrakcji. Życzymy udanych wakacji!