Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
W związku z przypadającą 18 września 2009 roku 70. rocznicą śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza 29 września o godz. 17.00 w siedzibie głównej WiMBP gościliśmy panią Cecylię Judek, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, z wykładem “Kobiety w życiu Witkacego” oraz Gorzowianina Włodzimierza Mirskiego, który choć zawodowo niezwiązany z literaturą uchodzi za wielkiego pasjonata i znawcę dorobku tego wszechstronnego i budzącego wiele kontrowersji twórcy. Stanisław Ignacy Witkiewicz to jedna z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Ten wybitny prozaik, dramaturg, malarz, fotografik, teoretyk sztuki i filozof urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie, zmarł zaś śmiercią samobójczą 18 września 1939 roku we wsi Jeziory, podejmując tak desperacki krok na wieść o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski. Jego życie, choć niezbyt długie, było jednak niezwykle twórcze, bogate i burzliwe.
Właśnie takiego, nie szkolnego, Witkacego ukazali prelegenci, koncentrując się przede wszystkim na jego życiu uczuciowym oraz sławetnych “eksperymentach” z narkotykami, ciągle jednak wiążąc fakty z życia prywatnego z twórczością literacką i plastyczną. Słuchacze, wspierani prezentacją multimedialną, mogli poznać galerię nietuzinkowych, realizujących model epoki kobiet, które jednocześnie doskonale wpasowywały się w preferowany przez Witkacego typ (inteligencja i określona uroda: burza włosów, wielkie oczy, wydatny nos i usta). Były wśród nich m.in.: wybitna aktorka Irena Solska, romans z którą zaowocował pierwszą powieścią Witkacego “upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta”; Jadwiga Janczewska, narzeczona, dla której związek z pisarzem zakończył się tragicznie – samobójstwem; wnuczka Juliusza Kossaka, a żona Witkacego Jadwiga Unrug; i ostatnia namiętność artysty Czesława Oknińska-Korzeniowska, której udało się przeżyć podjętą równocześnie z pisarzem próbę samobójczą.
Podkreślić należy jeszcze popartą głęboką wiedzą pasję wykładowców, która udzieliła się słuchaczom, i mam taką nadzieję zainspiruje ich do pogłębiania swojej wiedzy o pisarzu.
Anna Sokółka