Sławomir Szenwald “Theodor Fontane – wędrówki po Brandenburgii”
Obchody 200. urodzin Theodora Fontane rozpoczęliśmy wykładem Sławomir Szenwald, dyrektora Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Okazją do zaprezentowania twórczości mało znanego po polskiej stronie granicy pisarza jest projekt pn. Wędrówki Theodora Fontane po Marchii Brandenburskiej, realizowany wspólnie z Stiftung Brandenburg z Fürstenwalde, współfinansowany przez Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wędrówka zatoczyła koło i tak oto „zachodni” pisarz doczekał się „wschodniego” spojrzenia.
Niezwykle popularny w Niemczech Theodor Fontane, w Polsce pozostał autorem znanym jedynie wąskiej garstce germanistów, mimo że około połowy jego dzieł doczekało się przekładu na język polski. Dzieła autora z Neuruppin zawierają cały szereg interesujących wątków polskich, a także obszerne fragmenty dotyczące terenów znajdujących się obecnie w graniach Polski. Prawdą jest, że Polska, a zwłaszcza Pomorze weszły w twórczość Teodora Fontanego w różnoraki sposób, ale dopiero niedawno pewne powiązania i zarysy stały się bardziej widoczne. Polska w powieściach i fragmentach prozy T. Fontanego to „kraina nad morzem” pozostawiła swoje ślady, zarówno realne jak i fikcyjne. Jej dwie części, rozpościerające się po jednej i drugiej stronie Odry, stanowią dzisiaj most między Niemcami i Polską. Takie spojrzenie na dzieła Theodora Fontanego przedstawił dyrektor Sławomir Szenwald w swoim wystąpieniu.
Większość dojrzałych powieści Fontanego powstało w okresie trudnym dla wzajemnych stosunków Polaków i Niemców. Inaczej niż wielu autorów tego czasu Fontane zdobywał się na szacunek i przychylność wobec Polaków, próbując walczyć z niektórymi krzywdzącymi stereotypami.
Dla słuchaczy wykład był ekspedycją odkrywczą – niezależnie od tego, czy zaznajomieni byli z twórczością pisarza, czy też dopiero planują.