24.10.2024
Skwierzyna: Moc bibliotek
10. edycja Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skwierzynie odbyła się w dniach 18-19 ...
Dnia 19 kwietnia 2011 roku w słubickiej bibliotece odbyło się uroczyste zakończenie projektu i otwarcie wystawy, wieńczącej projekt ph.: „Wielkanocny warsztat twórców lokalnych.”
Swoją obecnością zaszczycili nas artyści lokalni, uczestnicy warsztatów zrealizowanego projektu, mieszkańcy Słubic i okolic, wszyscy zainteresowani rękodziełem artystycznym oraz zaproszeni goście, między innymi:
– Pan Tomasz Ciszewicz – Burmistrz Słubic,
– Pan Piotr Kiedrowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach
– Pani Marzena Wysocka – z-ca Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim,
– Pan Wiesław Żurawski – koordynator regionalny Programu Rozwoju Bibliotek z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.,
– Pani Weronika Bursztynowicz – Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Słubicach,
– Pani Grażyna Twardak – Dyrektor Biblioteki Collegium Polonicum w Słubicach,
– dyrektorzy i bibliotekarze bibliotek powiatu lubuskiego (m.in. z Rzepina, Górzycy, Ośna Lubuskiego, Krzeszyc, Kunowic),
– media, między innymi telewizja lokalna Horyzont TV Słubice.
Bardzo serdecznie wszystkich gości powitała Pani Agnieszka Mińska – Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach. O projekcie, jego celach i zadaniach zamierzonych i zrealizowanych, opowiedziała Pani Magdalena Kondarewicz – Koordynator Projektu.
W dalszej części spotkania odbyła się prezentacja multimedialna (przygotowana przez Panią Annę Łysiak – współprowadzącą projekt), przedstawiająca poszczególnych artystów lokalnych, prowadzących warsztaty z uczestnikami. Prezentacja wspierana była dialogiem ciepłych wspomnień, prowadzonym pomiędzy poszczególnym artystą, panią dyrektor, koordynatorem projektu i zgromadzoną publicznością.
Projekt skierowany był dla dorosłych, jak również do dzieci i młodzieży. Jako ciekawostkę możemy podać, że najmłodszą uczestniczką warsztatów była 2,5 letnia Amelka.
A jak to wszystko się zaczęło?
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach wzięła udział w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka”, prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt zrealizowany został dzięki środkom otrzymanym od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Głównym celem projektu było między innymi:
– zachęcenie mieszkańców do aktywności,
– rozbudzenie pasji twórczych wśród mieszkańców naszej gminy, zebranie informacji na temat twórców Ziemi Słubickiej, zajmujących się jakąkolwiek działalnością,
– odkrycie osób, które z pasją i zamiłowaniem realizują swoje marzenia,
– pomoc w odkrywaniu zdolności ludzi, wypromowanie nieznanych w środowisku lokalnym twórców oraz by dać szansę tym, którzy tych umiejętności jeszcze w sobie nie odkryli.
A oto kilka danych dotyczących zrealizowanego projektu:
1.Projekt realizowany był w okresie od lutego do kwietnia 2011 roku:
– liczba osób uczestniczących w warsztatach: 204,
– ilość przeprowadzonych warsztatów: 21,
– liczba godzin warsztatowych: 54h,
– liczba artystów prowadzących warsztaty: 15,
– liczba artystów odkrytych: 15,
– liczba wykonanych prac podczas warsztatów: 239.
2. Tematyka warsztatów: stroiki wielkanocne, palmy wielkanocne, hafciarstwo i koronkarstwo, wiklina z papieru, warsztaty literacko-plastyczne, fotografia, aplikacje areograficzne, malarstwo sztalugowe, decoupage.
3. Artyści prowadzący warsztaty: Felicja Dadańska, Anna Semkło, Joanna Łagowska, Jadwiga Borsuk, Radosław Sławuta, Stanisława Rosiak, Danuta Zdanowska, Kazimiera Staniak, Piotr Kiedrowicz, Danuta Golubska, Magdalena Kondarewicz, Anna Łysiak.
Do udziału w warsztatach zaproszona została również młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach, ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Słubicach, członkowie Sekcji Związku Emerytów i Rencistów przy ZNP w Słubicach i zaprzyjaźnieni emerytowani nauczyciele z Frankfurtu/O oraz członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Drzecinie.
Podczas realizacji projektu, ku naszemu zaskoczeniu, odkrywani byli kolejni twórcy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Pani Danuta Golubska ze Słubic, bardzo ciepła i skromna osoba, która tworzy przepiękne ozdoby wielkanocne
z bibuły i papieru oraz maluje jaja woskiem pszczelim. Kolejnym naszym niezwykłym odkryciem talentu była Pani Monika Karwowska. Podobnie skromna, młoda osoba, która w zaciszu domowych ścian, wyczarowuje spod igły przepiękne lalki z tkaniny, postaci z bajek, dekoracje stołu, itp.
Wszystkie rękodzieła w/w artystów i uczestników warsztatów można podziwiać na wystawie w bibliotece słubickiej do dnia 15 maja b.r. Każda rzecz, zarówno ta namacalna jak i duchowa, ta tradycyjna i współczesna, jest niezwykle wyjątkowa! Aż dech zapiera!
Wszyscy artyści lokalni, w podziękowaniu za przeprowadzone warsztaty, za przekazaną wiedzę, związaną z tajnikami rękodzieła artystycznego oraz sztukę przez duże „S”, w dowód wdzięczności za wspólną pracę, zostali obdarowani upominkami i podziękowaniami.
Natomiast Panie z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Przewodniczącą i zarazem naszą artystką lokalną – Panią Kazimierą Staniak, przygotowały dla
wszystkich uczestników spotkania wachlarz pysznych wielkanocnych wypieków!
Dla biblioteki słubickiej, organizatorów projektu największym i szczerym podziękowaniem był uśmiech i ogromna radość, bijąca z twarzy każdego artysty
i uczestnika warsztatów! Wystawa prac, to drugi wspaniały dowód na osiągnięty sukces i na to, jak nasze społeczeństwo lokalne jest niezwykle uzdolnione i z coraz większą śmiałością chcą o tym mówić, pokazywać i uczyć innych. I trzeci, również ważny sukces, to niezwykła umiejętnośćstworzenia dobrego klimatu współpracy, poczucia wspólnoty oraz chęć nawiązywania dialogu między pokoleniami.
Cieszymy się bardzo, że podjęta tematyka projektu dała tak wspaniałe efekty. Założone cele i zadania zostały zrealizowane w 100 % !
DZIĘKUJEMY!