Wystawa Krzysztofa Jakubczaka
Fotografia trójwymiarowa – stereoskopowa określana również jako fotografia 3D zachwyca już od 150 lat. Jednak dopiero ostatnie kilka lat rzuciło nowe światło na ten rodzaj fotografii.
W oglądaniu zdjęć trójwymiarowych jest coś z magii…
Obraz uwięziony na kartce papieru, po założeniu "czarodziejskich" okularów uwalnia się z płaszczyzny i staje się małym trójwymiarowym światem.
Krzysztof Jakubczak – autor wystawy fotografią trójwymiarową zafascynowany jest "od zawsze". Od 2000 roku fotografuje Gorzów Wlkp. i inne miejsca, używając do tego różnych metod obrazowania przestrzennego. Jest członkiem Polskiego Klubu Stereoskopowego zrzeszającego pasjonatów fotografii trójwymiarowej z całej Polski.
W 2010 roku po raz pierwszy pokazał swoje prace podczas Dni Gorzowa w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego – w "Czerwonym Spichlerzu" (Galeria Bezbronna). W następnych latach prezentował swoje prace ponownie podczas NSK w Galerii Bezbronnej a także podczas Nocy Muzeów (Muzeum Spichlerz) w Gorzowie Wlkp.
Obecna wystawa jest jego drugą autorską wystawą, będącą wynikiem poszukiwań historycznych zdjęć stereoskopowych miasta Landsberg . Prawdopodobnie jednak nigdy takie fotografie nie powstały lub nie zachowały się , więc autor wystawy wykorzystał różnej jakości skany przedwojennych pocztówek i poddał je procesowi konwersji do postaci trójwymiarowej. Prace przedstawione są w formie tzw. anaglifu – należy oglądać je przez okulary z kolorowymi filtrami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wrażenia przestrzenności. W stereoskopii jest to jedna z wielu metod prezentacji trójwymiarowych obrazów.