Wystawa “Ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947”

10 listopada 2011 roku w holu WiMBP otwarto wystawę przedstawiającą ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947.

Wystawę zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gorzowie Wlkp., a jej otwarcia dokonał Edward Jaworski dyrektor WiMBP w Gorzowie Wlkp. Przywitał zaproszonych gości i wszystkich zebranych. Wśród zaproszonych gości oficjalnych znaleźli się: Jan Świrepo – wicewojewoda lubuski, Jerzy Sobolewski – Przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp., Grażyna Wojciechowska i Jan Kaczanowskiego – zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wlkp., Elżbieta Rafalska – posłanka na Sejm.

Dyrektor Edward Jaworski w swoim wystąpieniu – ludobójstwo dokonane na Polakach  przez nacjonalistów ukraińskich porównał do holocaustu dokonanego na ludności pochodzenia żydowskiego.

Wystawa ta jest pierwszą po II Wojnie Światowej – obrazującą w sposób kompleksowy ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA w latach 1939-1947. Są to zdjęcia pomordowanych Polaków wraz z liczbami pomordowanych we wszystkich województwach położonych na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej: lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołyńskim. Na wystawie umieszczono również zdjęcia pomników upamiętniających te tragiczne wydarzenia. Należy tu wymienić pomnik w  Marwicach, koło Gorzowa Wlkp., który poświęcony jest pomordowanym Polakom z Parafii Kąty, pow. Krzemieniec.

Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy udali się do auli WiMBP, gdzie odbyła się  uroczystość z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Piotr Franków – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gorzowie Wlkp. wygłosił odczyt na temat odzyskania niepodległości przez Polskę i obrony polskości Lwowa w latach 1918-1920. Następnym punktem uroczystości było nadanie odznaczeń i wyróżnień. Wśród osób odznaczonych znaleźli się:

Dyrektor  Edward Jaworski – Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,

Marzena Wysocka – Zastępca Dyrektora WiMBP, Danuta Zielińska – Kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Monika Szadkowska-Konwa – kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego – Złote Odznaki Towarzystwa  Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W programie artystycznym wystąpiła młodzież szkolna  Zespołu Szkół Nr 21 im. Orląt Lwowskich – przedstawiając montaż słowno-muzyczny pt. „Drogi do wolności”.

Pieśni patriotyczne wykonała Jadwiga Puchała – solistka  tercetu „Canzona” z Gorzowa Wlkp..

Na koniec uroczystości wystąpił chór mieszany  „Krzemienieckie Barwiny” z Krzemieńca na Wołyniu. Chór  wykonał wiązankę pieśni religijno-patriotycznych  m. in. „ Bożę coś Polską”, „O mój rozmarynie. ”, „Wojenko, wojenko.” , Marsz Pierwszej Brygady”.

 

 

 

R. Laudański