Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Od 15 stycznia do 30 marca 2018 r. w Galerii Karykatury, na I piętrze zabytkowej willi, można obcować z rysunkiem satyrycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Kurator wystawy – Zbigniew Olchowik. Wystawa „Zając szary obywatel. Dziura w całym” czynna do 30 marca 2018 r.
Nika Jaworowska-Duchlińska
Rysowniczka, ilustratorka, malarka i graficzka, autorka scenografii i projektantka kostiumów. Urodziła się w 1969 roku w Olsztynie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1987 r. rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dyplom w 1992 r.), m.in. w pracowniach: rysunku prof. Bogdana Wegnera, malarstwa prof. Jacka Waltosia, litografii prof. Lucjana Mianowskiego, ilustracji prof. Grzegorza Marszałka oraz plakatu prof. Waldemara Świerzego. Od 1993 r. studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej i Telewizyjnej u prof. Andrzeja Krauze-Majewskiego i prof. Jerzego Skarżyńskiego (dyplom w 1997 r.). W 2016 r. ukończyła Podyplomowe Studium Polonistyczne „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. W 1996 r. pracowała dla ITI Film Studio w Warszawie. Od 1997 r. współpracuje z reżyserem teatralnym Markiem Fiedorem. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad dwudziestu przedstawień w teatrach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Jest także autorką i ilustratorką wielu książek dla dzieci. Jako karykaturzystka zadebiutowała w dzienniku „Rzeczpospolita” w 1996 r. Współpracowała z takimi tytułami jak: „Polityka”, „Wprost”, „Twój Styl”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Dziennik Pojezierza”. W 1992 r. odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Od tego czasu brała udział w wielu wystawach, także rysunku satyrycznego, w Polsce i za granicą. Jest Laureatką licznych nagród i wyróżnień. Prace artystki odnaleźć można m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Galerii Satyrykonu w Legnicy, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii. Artystka prowadzi autorskie warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci – „Rysobookożercy”. Współtworzy blog artystyczny 2wilki.pl. Jest wreszcie autorką alter ego Zająca Szarego Obywatela. Z dorobkiem artystki można zapoznać się na autorskiej www.nika.art.pl, www.behance.net/nikajaworowska oraz fb/zajacszaryobywatel.
Źródło: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie