XI Ogólnopolski Kongres Bibliotek „Dzieje Się!”
XI Ogólnopolski Kongres Bibliotek „Dzieje Się!” zorganizowany był przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programy Rozwoju Bibliotek finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pierwszy raz został zorganizowany w formule online na platformie Hopin. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia, można było wysłuchać wystąpień prelegentów, nawiązać interakcje z innymi uczestnikami, zadać pytanie ekspertom, a także zapoznać się z ofertą dla bibliotek.
Przyszło nam żyć w hybrydowej rzeczywistości, na którą społeczeństwo nie było przygotowane. Globalne zatrzymanie, niepewność jutra. To spowodowało, że warto poszukiwać nowych rozwiązań, wdrażać nowe formuły działań, pomimo nieustannego strachu i lęku, bez odpowiedzi – kiedy to się skończy.
Na pytania: jak odnaleźć się w tej trudnej, nowej rzeczywistości? Skąd czerpać siłę i inspiracje do dalszych działań? Jak budować relacje z innymi, ale przy tym wszystkim nie zapomnieć o sobie, o swoich marzeniach i o tym, co jest dla nas ważne, szukano odpowiedzi i szans na rozwój podczas wirtualnych sesji Kongresu Bibliotek.
Ta zmiana właśnie się dzieje! Bądźmy razem! Taki apel wybrzmiał 9 grudnia 2020 r. Żeby razem przyjrzeć się temu, co istotne z różnych perspektyw. Wspólnie doświadczać i rozmawiać o tym, jak być bardziej uważnym na potrzeby drugiego człowieka.
W pierwszej części – „Poznajmy się!”, na pytanie: Jak literatura reaguje na rzeczywistość? odpowiadały: Sylwia Chutnik, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, działaczka społeczna; Renata Lis, pisarka, tłumaczka i Wojciech Szot, autor, krytyk, dziennikarz, wydawca.
Podczas przerwy zachęcano do korzystania z przygotowanego panelu, który zawierał kilka opcji do wyboru: pytanie do eksperta, wymianę doświadczeń zawodowych z innymi uczestnikami kongresu na czacie lub sprawdzić przygotowaną ofertę dla bibliotek.
Odbyły się dwa główne bloki sesyjne, z których można było wybrać jednego z trzech prelegentów w każdym bloku, lub przełączać się w trakcie. Część główna dotyczyła „Facylitacji online. Jak rozruszać warsztaty na ekranie?”.
Na zakończenie XI Kongresu Bibliotek wystąpił gość specjalny Filip Springer, polski reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikujący w tygodniku „Polityka”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Autor takich książek jak: Miedzianka: historia znikania, 13 pięter, Wanna z kolumnadą: reportaże o polskiej przestrzeni. Spotkanie autorskie poprowadził Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, prowadzi Radio Książki, można go również usłyszeć w podcaście „8.10” oraz Radiu Nowy Świat, a dawniej w radiowej „Trójce”.
Każde spotkanie, czy to online, czy stacjonarnie, prowokuje do pewnych przemyśleń, do zmiany świadomości, chęci poszerzenia swojej wiedzy, a przede wszystkim do poznania wspaniałych ludzi.
Hasła, które zostały w mojej pamięci po Kongresie Bibliotek, to: biblioteka jest kobietą, wrażliwą na innych ale i zdecydowaną i stanowczą. Bibliotekarze są kreatywni i pewni siebie lecz wciąż niedoceniani. Biblioteki mają szansę napisać teraz kolejny rozdział pomimo trudności i wyzwań jakie stoją przed nimi. Sprzęt, szkolenia, nowe technologie, plany rozwoju – to dzieje się!
Beata Toruńska