Podróżuj z Herbertem po gorzowskiej ks...
21 listopada 2024 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie III Liceum im. Władysława ...
W czwartek 11 lutego 2010 roku w Klubie Kultury “Jedynka” odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Z kart historii”, dotyczące obchodów siedemdziesiątej rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Z tej okazji Związek Sybiraków przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego wydał monografię “20 lat Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim”, o czym poinformowała licznie zgromadzoną młodzież Maria Dratwińską, prezes Miejskiego Koła Związku Sybiraków. Książka zawiera nie tylko historię utworzenia Związku Sybiraków, ale również wspomnienia ocalałych zesłańców, co wydaje się być szczególnie cenne dla młodych odbiorców monografii. Całość dopełnia fotokronika autorstwa Józefa Kity.
Następnie głos zabrał Jan Minorowicz, więzień gułagu, który podzielił się swoimi traumatycznymi przeżyciami z pobytu na Syberii.
Mimo doznanych krzywd Jan Minorowicz starał się przedstawić w miarę obiektywnie obraz funkcjonowania obozów na Syberii. Opowiadał również o warunkach życia różnych narodowości w podlwowskiej wsi oraz zdarzeniach z września 1939 roku.
Jan Minorowicz do kraju powrócił pod koniec 1955 roku, po 15 latach spędzonych w więzieniach, łagrach i na zesłaniu, w tym sześciu lat za kręgiem polarnym w GORŁAGU, obozie o specjalnym reżimie. Pomimo, że obóz był odrutowany i pilnowany z zewnątrz, wprowadzono kraty na oknach i sztaby na drzwiach wejściowych, które na początku dyżurni wojskowi zamykali, ale wybuchł pożar w baraku i żywcem spłonęło 150 osób. Przyszło więc zarządzenie zaniechania zamykania drzwi, ale podczas odpoczynku nocnego pod groźbą śmierci nie wolno było wychodzić z baraków. Na koniec swojego wystąpienia Jan Minorowicz wspominał mało znane dzieje powtórnej repatriacji i osadnictwa na Ziemi Lubuskiej.
Impreza została zorganizowana przy współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta Filii Nr 2.