Podziękowanie
Od połowy 2019 roku prezentowałam tu książki tematycznie lub miejscem zamieszkania autora związane z Gorzowem ...
Co roku w Ośnie odbywają się spotkania historyków Kościoła na „Colloquiach Lubuskich”, a wygłoszone tam referaty publikowane są w kolejnych tomach serii pod tym samym tytułem. Organizatorem sesji jest Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jakuba Apostoła z ks. proboszczem ks. Piotrem Grabowskim na czele, którego wspomaga historyk biskupstwa dr Marek Golemski, także redaktor wydawnictwa.
*
Kolejny tom „Colloquiów” oznaczony został jako „Seria nova” i nadano mu numer 1 (VI). Redakcja w zasadzie nie uzasadnia tego novum, a zawartość w treści i w formie jest podobna do poprzednich tomów. Tym razem tom nosi podtytuł „Z dziejów Kościoła Powszechnego i zagadnień regionalnych”. Do tej pory bardziej koncentrowano się na badaniach biskupstwa lubuskiego, tym razem dr Maciej Maciejewski, autor pierwszego artykułu, zajął się arcybiskupem gnieźnieńskim Borzysławem (1314 -1317). Tytuł artykułu – „W służbie zjednoczonego Królestwa Polskiego”. W kręgu zainteresowań pozostało więc średniowiecze, tyle że z perspektywy ogólnopolskiej.
*
Dział drugi – „Miscellanea Lubuskie” przynosi artykuły dotyczące naszego regionu. Archeolog Paweł Kaźmierczak omawia „Sposób pozyskania i wstępny opis skarbu z Kunic, gm. Słubice z końca X w.”. W trakcie badań przeprowadzonych w latach 2015 i 2016 znaleziono rozproszonych blisko 300 monet lub ich fragmentów. Wszystkie one weszły do zasobu Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.
Natomiast Bożena Grabowska prezentuje „Renesansową chrzcielnicę w kościele św. Jakuba w Ośnie Lubuskim”. Na podstawie przeprowadzonych badań autorka datuje wykonanie tej chrzcielnicy na 1600 rok, a w zakończeniu artykułu stwierdza: „Chrzcielnica w Ośnie Lubuskim jest dziełem sztuki niezwykle cennym, wykonanym przez wyjątkowo biegłego rzeźbiarza, który potrafił oddać wybitną formą plastyczną skomplikowane treści teologiczne, wyjaśniające znaczenie chrztu w wymiarze religijnym i społecznym”. Analizę dokumentują liczne zdjęcia całego obiektu oraz detali.
*
W ostatnim dziale „Pro Memoria” przypomniano gawędę historyczną ks. Bolesława Dratwy „Kościół i obraz pod wezwaniem Matki Łaski Bożej w Górzycy Odrzańskiej”. Napisana w 1976 r. gawęda miała nie tylko przypomnieć historyczne miejsce, ale przekonać do odbudowy kościoła ważnego u progu chrześcijaństwa w naszym regionie.
*
Na okładce wydawnictwa zamieszczone najstarsze wizerunki związane z Kościołem: herb biskupstwa lubuskiego na zworniku kościoła w Słońsku (XV w.),
medalion bractwa maryjnego w Górzycy (XV w.), pieczęć kapituły lubuskiej z wyobrażeniem najstarszej katedry w Lubuszu (XIII w.) i kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Ośnie.
***
„Colloquia Lubuskie” – seria nova nr 1 (VI), rok 2018 (6). Red. Marek Golemski i Bożena Grabowska, wyd.Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim, 64 s.
Tom jest dostępny do wypożyczenia w Wypożyczalni Naukowej oraz w Filii nr 1, a do czytania na miejscu w czytelni Działu Regionalnego.
O poprzednich tomach „Colloquiów” pisałam na stronach:
http://www.echogorzowa.pl/news/31/czytajzemna/2016-03-29/naukowcy-o-kosciele-w-osnie-14298.html
http://www.echogorzowa.pl/news/31/czytajzemna/2018-07-25/z-osna-o-biskupstwie-lubuskim-22350.html