Z życia Kościoła

„Adhibenda” to rocznik wydawany przez Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze. W 2021 roku ukazał się jego tom ósmy. Choć tematyka artykułów dotyczy przede wszystkim życia Kościoła, dla historyków regionu to lektura obowiązkowa.

*

Najnowszy rocznik dedykowany jest „Jego Ekscelencji Śp. Adamowi Dyczkowskiemu (1932-2021) Biskupowi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w latach 1993-2007, założycielowi i opiekunowi Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze”. Otwiera go oficjalne zdjęcie ks. biskupa Adama Dyczkowskiego, a wewnątrz poświęcono mu dwa artykuły. Ks. Waldemar Kostrzewski pisze (w zarysie) o drodze do kapłaństwa i o posłudze duszpasterskiej, zaś ks. Robert Kufel, aktualny dyrektor Archiwum Diecezjalnego pisze o biskupie Adamie Dyczkowskim jako założycielu i opiekunie tegoż Archiwum. Decyzją biskupa Tadeusza Lityńskiego od 2021 r. Archiwum Diecezjalne nosi imię biskupa Adama Dyczkowskiego.

*

Spośród wielu artykułów zamieszczonych w roczniku wybieram do omówienia te, które terytorialnie bliższe są północnej części województwa lubuskiego, a prawie tym samym północnej części diecezji.

Andrzej Chmielewski przypomniał sylwetkę księdza Pawła Mikulskiego, który był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu w latach 1947-1960. Były to lata najsilniejszych restrykcji ze strony władz przeciwko księżom i religii katolickiej w ogóle. Autor prezentuje przykłady oddziaływania na księdza i jego sposoby radzenia sobie z władzą. Do tego liczne zdjęcia.

Ks. Mateusz Kołodziej opracował artykuł „Budowniczy mostów” o kardynale Ignacym Jeżu, który w latach 1960 jako wikariusz generalny, a od 1967 r. jako biskup pomocniczy przez 12 lat służył Kościołowi gorzowskiemu. W 2007 r. na lotnisku, tuż przed odlotem do Rzymu dowiedział się, że papież Benedykt XVI postanowił kreować go kardynałem Świętego Kościoła Katolickiego. Tymczasem kilka dni potem, 16 października 2007 r. w Rzymie, bp Ignacy Jeż nagle zmarł. W dzień po jego śmierci, gdy ogłaszano nazwiska 21 nowych kardynałów, papież oficjalnie wyznał, że pragnął podnieść do tej godności także biskupa Jeża.

Krystyna Kamińska pisze o ks. Witoldzie Andrzejewskim jako aktorze, kleryku i księdzu, skupiając się przede wszystkim na jego związkach z teatrem. Artykuł ten rozwija niektóre wątki zawarte w książce „Witold Andrzejewski – aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim 1960-1966”.

Jest tu także recenzja ks. Roberta Kufla kolejnego tomu z serii Colloquia Lubuskie wydawanej w Ośnie Lubuskim pod red. Marka Golemskiego.

W części dotyczy Gorzowa artykuł księdza Adriana Puta pt. „Powstanie i pierwsze lata działalności ruchu „Wiara i Światło” w diecezji (zielonogórsko-) gorzowskiej do roku 1998”.

*

„Adhibenda” jest pismem naukowym z dużą redakcją pracującą pod kierunkiem redaktora naczelnego ks. dra hab. Roberta R. Kufla, z 11-osobową Radą Programową i zespołem recenzentów. Wszystkie artykuły mają streszczenia w języku angielskim.

 

***

„Adhibenda”, rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze nr 8, wyd. Agencja Wydawnicza PDN w Zielonej Górze, Zielona Góra 2021, 240 s.