Zbiorowa terapia śmiechem, czyli Narodowe Czytanie Fredry
Filia nr 1 w 2013 roku włączyła się do akcji Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry i 6 września zaprosiła do wspólnego czytania utworów tego wybitnego polskiego komediopisarza. W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 17 – grupy „Skrzaty” i „Biedronki”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 oraz dorośli czytelnicy Filii nr 1. zjawił się również sam Papkin, który zgodził się poprowadzić spotkanie dla blisko stuosobowej publiczności.
Po przywitaniu uczestników odczytano list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do wszystkich Polaków biorących udział w Narodowym Czytaniu. Zaraz potem Mości Papkin przeprowadził krótki quiz, w czasie którego sprawdził m. in., jakie utwory Fredry znane są najlepiej. Zaskoczenia nie było – z Aleksandrem Fredrą kojarzymy przede wszystkim „Zemstę”, nieco mniej Śluby panieńskie”, „Męża i Żonę”, „Pana Jowialskiego”.
Do wspólnego czytania wybrano najbardziej znane i lubiane sceny z komedii Aleksandra Fredry, nie zabrakło również wierszy dla najmłodszych – wszystko w wykonaniu czytelników zgromadzonych na spotkaniu. Czytano solowo, jak w parach, z podziałem na role. Chętnych nie brakowało, a tych, którzy odważyli się zmierzyć z kunsztownym językiem Fredry, nagradzano brawami i słodkościami. Na zakończenie najmłodsi uczestnicy poprosili Mości Papkina o wspólną fotografię, na co ten zgodził się nader chętnie.
Narodowe Czytanie w 2012 roku zainaugurował prezydent RP Bronisław Komorowski, zapraszając wszystkich Polaków do wspólnego czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Pomysł został przyjęty bardzo pozytywnie, a sama akcja od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego w roku 2013 jest z powodzeniem kontynuowana.