Zdejmijmy pokrywkę z tygla!
Wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy 15 stycznia 2015 r.
Prawie dziewięćdziesiąt osób wysłuchało wykładu prof. Przemysława Rotengrubera, etyka i kulturoznawcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i gorzowskiej PWSZ. Jak zwykle liczną grupę słuchaczy stanowili studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cieszy też liczna grupa uczniów Zespołu Szkół im. M. Kopernika i Gimnazjum im. Ludzi Pojednania.
Tytuł „Drohobycz-Landsberg-Gorzów: tygiel z pokrywką” sugerował opowieść o Polakach, którzy przybyli z Kresów na Ziemie Zachodnie. Wykładowca potraktował temat szerzej. Okrasił swoją opowieść przykładami, m. in. Afrykanów mieszkających we Francji, Niemców wysiedlonych na Zachód i Włochów, którzy utworzyli etniczne getto w Nowym Jorku. Wszyscy byli przesiedleńcami, ludźmi wykorzenionymi, którzy musieli się jakość odnaleźć w nowym środowisku. Ciekawe były wśród nich relacje międzypokoleniowe. Inicjatywę i przywództwo przejmowały dzieci, które zawsze łatwiej się adaptują do nowych warunków. One jednak, kiedy same zakładały rodziny, przywracały w nich naturalny porządek rzeczy, w którym przywództwo sprawują rodzice.
Zdaniem wykładowcy na Ziemiach Zachodnich przez dziesiątki lat tłumiona była tożsamość członków wspólnoty przesiedleńczej. Nasza społeczność była kulturowym „tyglem”, ale zamkniętym „pokrywką”. Teraz konieczne jest zdjęcie tej „pokrywki” przez promowanie inicjatyw społecznych i odtworzenie tożsamości kulturalnej przodków. Profesor Rotengruber nie podyktował słuchaczom gotowych recept, ale wyposażył w nas w materiał do przemyśleń i poszukiwania własnych rozwiązań.
Wykładowi towarzyszyła wystawa należących do witnickiej biblioteki książek na temat dawnej Galicji i Landsberga/Gorzowa oraz wydawnictw poświęconych deportacjom.
Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy