Zeszyty Gubińskie. Zeszyt nr 13

 

 

 

 

 

 

 

Zeszyty Gubińskie / Gubińskie Towarzystwo Kultury. Nr 13 (grudzień 2012). – [Gubin] : GTK, 2012. – 108 s., 21 cm.

 

Fragment publikacji:

Szanowni Państwo!
To już piętnasty konkurs literacki organizowany przez Gubińskie Towarzystwo Kultury, który zgromadził wiele prac osób piszących, zarówno nowicjuszy, jak i dojrzałych literatów. W tym konkursie zebrano plon spojrzeń na obecną rzeczywistość, nie zabrakło także fikcji literackiej umiejscowionej w obecnych realiach. Jest również kilka prac mówiących o niedawnej historii tych terenów, małych ojczyzn, miejsc zamieszkania, związanych z Gubinem wczoraj i dziś.
Jest kilka prac mówiących o tęsknotach do lepszego, normalnego życia, stawiających pytania o nasz byt, o walkę z chorobą itp. Jest też poezja, która pokazuje piękno języka, umiejętność spojrzenia słowem na nasze tęsknoty, uczucia, pragnienia. Poprzez ten język poezja staje się wyrafinowana, wysmakowana, pochłania swym pięknem, odrywa nas od dnia powszedniego i dzięki niej zasiadamy do intelektualnej uczty.
W wydaniu specjalnym Zeszytów Gubińskich zamieszczono zbiór prac nagrodzonych i wyróżnionych w XV Konkursie Literackim im. Tadeusza Firleja o „Złote Pióro".
Jury tego konkursu bardzo wysoko oceniło poziom nadesłanych utworów. W szranki konkursu stanęło 220 uczestników. Do konkursu dopuszczono 217 prac, w tym spośród młodzieży w poezji 31, w prozie 19; wśród dorosłych w poezji 87, w prozie 80.
Nagrodzono 13 prac i przyznano 12 wyróżnień.
Konkurs zrealizowano dzięki dotacji z projektu zadania publicznego pod tytułem: „Razem bezpieczniej – Ochrona Dziedzictwa Narodowego" pod zarządem Wojewody Lubuskiego Marcina Jabłońskiego. Konkurs objęli swym patronatem: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.
Sponsorem nagrody za debiut literacki jest Burmistrz Miasta Gubina Bartłomiej Bartczak.
Prezes GTK
Florian Tadeusz Firlej