12.11.2015

Zeszyty Witnickie – okno do wiedzy o „Małej Ojczyźnie”

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej zwołanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zaprezentowany został pierwszy numer nowego pisma.
Obchodzimy w tym roku 70-lecie polskiej administracji na Ziemiach Zachodnich – w tym 70-lecie polskiej Witnicy. Jest zatem o czym opowiadać, jest o czym pisać i warto to opublikować. Stąd pomysł „Zeszytów Witnickich” upowszechniających wiedzę o Mieście i Gminie Witnica. Ich wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy, a redagują je Władysław Wróblewski (red. nacz.) i Sylwia Ławniczak-Karbowiak. Okładkę zaprojektowała Lucyna Królicka, instruktor plastyki w Miejskim Domu Kultury w Witnicy. Umieszczony na niej rysunek przedstawia okno jednej z witnickich kamienic – „okno do wiedzy o Małej Ojczyźnie”.
Wydawnictwo jest nieregularnikiem. Będzie się ukazywać tak często, jak na to pozwolą możliwości wydawcy i płodność autorów. Będą w nim zamieszczane teksty poświęcone różnym dziedzinom życia naszej „Małej Ojczyzny”, np. historii, przyrodzie, gospodarce i kulturze fizycznej. Będą wśród nich teksty napisane specjalnie dla „Zeszytów” oraz przedruki z publikacji, które nie są dobrze znane witniczanom. Nie będą publikowane relacje z bieżących wydarzeń oraz aktualna publicystyka i teksty polityczne.
Z okazji 70-lecia polskiej Witnicy ten i następny numer będzie poświęcony historii. W pierwszym zeszycie umieszczone zostały cztery teksty. Artykuł archeologa Stanisława Sinkowskiego opowiada o osadnictwie pradziejowym i średniowiecznym na terenie naszej gminy. Pierwsze ślady człowieka na naszym terenie pochodzą z epoki paleolitu. Również naszej gminy dotyczy ciekawy fragment dokumentu margrabiego brandenburskiego Albrechta III mówiący o „wykopywanych garnkach”. Jest to prawdopodobnie najstarszy zapis o znaleziskach archeologicznych na terenie dzisiejszej Polski. „Z dziejów witnickiego rynku” Zbigniewa Czarnucha mówi o centrum miejscowości. Przed setkami lat jej życie społeczne ogniskowało się wokół sacrum i profanum – kościoła i karczmy. Ksymena Filipowicz-Tokarska przybliża nam postać Ireny Dowgielewicz (Górskiej), autorki pięknej, choć nieco zapomnianej powieści „Krajobraz z topolą”. Jej akcja toczy się tuż po wojnie w Topolnicy – czyli naszej Witnicy. Artykuł Władysława Wróblewskiego „W służbie historii” poświęcony jest zmarłemu w tym roku pułkownikowi Czesławowi Chmielewskiemu, twórcy Muzeum Chwały Oręża Polskiego. Pułkownik odszedł na „Wieczną Wartę”, ale jego dzieło żyje.
Następny numer będzie poświęcony postaci Adama Dekarczyka, właściciela Księgarni i Wypożyczalni Książek „Pionier” – jednej z najstarszych polskich bibliotek na Ziemiach Zachodnich.

Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy, Sylwia Ławniczak-Karbowiak

Materiał nadesłany 15.11.2015 r. przez MBP w Witnicy
Oprac. W Żurawski